- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
France - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Top 14
Pro D2
Federale 1
Federale 2

Federale 2 2019/20

Overview
Last results
First phase
15/02/2020Auch - FC Lourdes33-15
15/02/2020CO Berre XV - Gruissan41-10
15/02/2020ES Catalane - La Seyne29-33
15/02/2020Saint-Paul sports - Floirac12-18
16/02/2020Aramits ASASP - SA Hagetmau35-22
16/02/2020AS Saint-Junien - RC Vichy17-23
16/02/2020AS Soustons - Gujan - Mestras29-18
16/02/2020Balma ORC - Gaillac20-37
16/02/2020Boucau Tarnos - AS Saint-Médard19-16
16/02/2020CA Sarlat - Limoges34-27
16/02/2020Cahors Rugby - CA Castelsarrasin20-26
16/02/2020Chartres - Sarcelles44-43
16/02/2020Clermont Cournon - Belves35-26
16/02/2020Coarraze-Nay - L'Isle Jourdain28-21
16/02/2020Courbevoie - Paris université club18-12
16/02/2020FC Saint-Claude - Annecy21-31
16/02/2020FC Toac Toec - Layrac28-19
16/02/2020Grand Dôle Rugby - Orsay15-6
16/02/2020JO Pradéenne - Millau16-17
16/02/2020La Valette - Grasse20-19
16/02/2020Le Creusot - Antony34-26
16/02/2020Le Rheu - Le Havre AC13-20
16/02/2020Leucate Roquefort - CARF15-6
16/02/2020Levezou Ségala - SC Rieumois14-17
16/02/2020Lombez Samatan - Entente Astarac Bigorre33-22
16/02/2020Lormont - Stade hendayais54-10
16/02/2020Malemort - Isle sur Vienne41-8
16/02/2020Marcq-en-Baroeul - Saint Denis62-5
16/02/2020Montélimar - SC Royannais12-6
16/02/2020Morlaàs - Nafarroa18-19
16/02/2020Périgueux - Arpajon Veinazès38-3
16/02/2020Peyrehorade - Surgères47-17
16/02/2020Plaisir - Gennevilliers18-12
16/02/2020Pontarlier - SAL Saint Priest13-23
16/02/2020Pontault-Combault - Nuits Saint Georges5-27
16/02/2020RO Castelnaudary - Saint Sulpice La Pointe24-14
16/02/2020Saint Marcellin Sport - Nantua16-34
16/02/2020Saint Yrieix - SC Tulle18-23
16/02/2020Saint-Girons SC - Orthez22-15
16/02/2020Tournon Tain - Vinay14-30
16/02/2020Tricastin - Agde12-26
16/02/2020US Montmélian - US Annonay31-31
16/02/2020US Ris Orangis - Meyzieu27-31
16/02/2020US Salles - Langon22-23
16/02/2020Villefranche de Lauragais - Valence d'Agen6-19
16/02/2020Voiron - Bièvre Saint Geoirs30-18
Next fixtures
First phase
22/02/2020Gennevilliers - Le Rheu
22/02/2020Limoges - Clermont Cournon
22/02/2020L'Isle Jourdain - Auch
23/02/2020Agde - Leucate Roquefort
23/02/2020Annecy - Montélimar
23/02/2020Antony - Grand Dôle Rugby
23/02/2020Arpajon Veinazès - Malemort
23/02/2020AS Saint-Médard - Peyrehorade
23/02/2020Beauvais - Plaisir
23/02/2020Belves - Saint Yrieix
23/02/2020Bièvre Saint Geoirs - Saint Marcellin Sport
23/02/2020CA Castelsarrasin - Levezou Ségala
23/02/2020CARF - JO Pradéenne
23/02/2020Entente Astarac Bigorre - Coarraze-Nay
23/02/2020FC Lourdes - Aramits ASASP
23/02/2020Floirac - Boucau Tarnos
23/02/2020Gaillac - Cahors Rugby
23/02/2020Grasse - ES Catalane
23/02/2020Gruissan - La Valette
23/02/2020Gujan - Mestras - Lormont
23/02/2020Isle sur Vienne - CA Sarlat
23/02/2020La Seyne - Tricastin
23/02/2020Langon - Saint-Paul sports
23/02/2020Layrac - Villefranche de Lauragais
23/02/2020Le Havre AC - Marcq-en-Baroeul
23/02/2020Meyzieu - Pontault-Combault
23/02/2020Millau - CO Berre XV
23/02/2020Nafarroa - Lombez Samatan
23/02/2020Nantua - Tournon Tain
23/02/2020Nuits Saint Georges - Le Creusot
23/02/2020Orsay - Meaux
23/02/2020Orthez - Morlaàs
23/02/2020Paris université club - Chartres
23/02/2020RC Vichy - Périgueux
23/02/2020Rillieux La Pape - Pontarlier
23/02/2020SA Hagetmau - Saint-Girons SC
23/02/2020Saint Denis - Courbevoie
23/02/2020Saint Sulpice La Pointe - FC Toac Toec
23/02/2020SAL Saint Priest - US Ris Orangis
23/02/2020Sarcelles - RC Orléans
23/02/2020SC Rieumois - RO Castelnaudary
23/02/2020SC Royannais - Voiron
23/02/2020SC Tulle - AS Saint-Junien
23/02/2020Stade hendayais - US Salles
23/02/2020Surgères - AS Soustons
23/02/2020US Annonay - FC Saint-Claude
23/02/2020Valence d'Agen - Balma ORC
23/02/2020Vinay - US Montmélian

Teams variations

Fixtures
22/02/2020 - First phase
Gennevilliers - Le Rheu
Limoges - Clermont Cournon
L'Isle Jourdain - Auch
23/02/2020 - First phase
Agde - Leucate Roquefort
Annecy - Montélimar
Antony - Grand Dôle Rugby
Arpajon Veinazès - Malemort
AS Saint-Médard - Peyrehorade
Beauvais - Plaisir
Belves - Saint Yrieix
Bièvre Saint Geoirs - Saint Marcellin Sport
CA Castelsarrasin - Levezou Ségala
CARF - JO Pradéenne
Entente Astarac Bigorre - Coarraze-Nay
FC Lourdes - Aramits ASASP
Floirac - Boucau Tarnos
Gaillac - Cahors Rugby
Grasse - ES Catalane
Gruissan - La Valette
Gujan - Mestras - Lormont
Isle sur Vienne - CA Sarlat
La Seyne - Tricastin
Langon - Saint-Paul sports
Layrac - Villefranche de Lauragais
Le Havre AC - Marcq-en-Baroeul
Meyzieu - Pontault-Combault
Millau - CO Berre XV
Nafarroa - Lombez Samatan
Nantua - Tournon Tain
Nuits Saint Georges - Le Creusot
Orsay - Meaux
Orthez - Morlaàs
Paris université club - Chartres
RC Vichy - Périgueux
Rillieux La Pape - Pontarlier
SA Hagetmau - Saint-Girons SC
Saint Denis - Courbevoie
Saint Sulpice La Pointe - FC Toac Toec
SAL Saint Priest - US Ris Orangis
Sarcelles - RC Orléans
SC Rieumois - RO Castelnaudary
SC Royannais - Voiron
SC Tulle - AS Saint-Junien
Stade hendayais - US Salles
Surgères - AS Soustons
US Annonay - FC Saint-Claude
Valence d'Agen - Balma ORC
Vinay - US Montmélian
01/03/2020 - First phase
Aramits ASASP - L'Isle Jourdain
AS Saint-Junien - Belves
AS Soustons - Peyrehorade
Auch - Entente Astarac Bigorre
Balma ORC - Layrac
Boucau Tarnos - Langon
CA Castelsarrasin - SC Rieumois
CA Sarlat - Malemort
Cahors Rugby - Valence d'Agen
Chartres - Courbevoie
Clermont Cournon - Isle sur Vienne
CO Berre XV - CARF
Coarraze-Nay - Nafarroa
ES Catalane - Gruissan
FC Toac Toec - RO Castelnaudary
Floirac - AS Saint-Médard
Grand Dôle Rugby - Nuits Saint Georges
Grasse - La Seyne
JO Pradéenne - Agde
La Valette - Millau
Le Creusot - Meyzieu
Le Havre AC - Saint Denis
Le Rheu - Beauvais
Leucate Roquefort - Tricastin
Levezou Ségala - Gaillac
Lombez Samatan - Morlaàs
Lormont - Surgères
Marcq-en-Baroeul - Gennevilliers
Meaux - Antony
Montélimar - FC Saint-Claude
Orsay - Rillieux La Pape
Périgueux - SC Tulle
Plaisir - Sarcelles
Pontault-Combault - SAL Saint Priest
RC Orléans - Paris université club
RC Vichy - Arpajon Veinazès
SA Hagetmau - Orthez
Saint Marcellin Sport - SC Royannais
Saint Yrieix - Limoges
Saint-Girons SC - FC Lourdes
Saint-Paul sports - Stade hendayais
Tournon Tain - Bièvre Saint Geoirs
US Montmélian - Nantua
US Ris Orangis - Pontarlier
US Salles - Gujan - Mestras
Villefranche de Lauragais - Saint Sulpice La Pointe
Vinay - US Annonay
Voiron - Annecy
15/03/2020 - First phase
Agde - CO Berre XV
Annecy - Saint Marcellin Sport
Antony - Orsay
Arpajon Veinazès - CA Sarlat
AS Saint-Médard - AS Soustons
Beauvais - Marcq-en-Baroeul
Belves - Périgueux
Bièvre Saint Geoirs - US Montmélian
CARF - La Valette
Courbevoie - RC Orléans
Entente Astarac Bigorre - Aramits ASASP
FC Lourdes - SA Hagetmau
Gaillac - CA Castelsarrasin
Gennevilliers - Le Havre AC
Gruissan - Grasse
Gujan - Mestras - Saint-Paul sports
Isle sur Vienne - Saint Yrieix
La Seyne - Leucate Roquefort
Langon - Floirac
Layrac - Cahors Rugby
Limoges - AS Saint-Junien
L'Isle Jourdain - Saint-Girons SC
Malemort - Clermont Cournon
Meyzieu - Grand Dôle Rugby
Millau - ES Catalane
Morlaàs - Coarraze-Nay
Nafarroa - Auch
Nantua - Vinay
Nuits Saint Georges - Meaux
Orthez - Lombez Samatan
Paris université club - Plaisir
Peyrehorade - Lormont
Pontarlier - Pontault-Combault
Rillieux La Pape - US Ris Orangis
RO Castelnaudary - Villefranche de Lauragais
Saint Denis - Chartres
Saint Sulpice La Pointe - Balma ORC
SAL Saint Priest - Le Creusot
Sarcelles - Le Rheu
SC Rieumois - FC Toac Toec
SC Royannais - Tournon Tain
SC Tulle - RC Vichy
Stade hendayais - Boucau Tarnos
Surgères - US Salles
Tricastin - JO Pradéenne
US Annonay - Montélimar
Valence d'Agen - Levezou Ségala
Voiron - FC Saint-Claude
22/03/2020 - First phase
Antony - Rillieux La Pape
Aramits ASASP - Nafarroa
AS Saint-Junien - Isle sur Vienne
Auch - Morlaàs
Balma ORC - RO Castelnaudary
Boucau Tarnos - Gujan - Mestras
CA Castelsarrasin - Valence d'Agen
Cahors Rugby - Saint Sulpice La Pointe
Clermont Cournon - CA Sarlat
CO Berre XV - Tricastin
Coarraze-Nay - Lombez Samatan
ES Catalane - CARF
FC Lourdes - Orthez
Floirac - Stade hendayais
Gaillac - SC Rieumois
Gennevilliers - Saint Denis
Grand Dôle Rugby - SAL Saint Priest
Grasse - Millau
Gruissan - La Seyne
JO Pradéenne - Leucate Roquefort
La Valette - Agde
Langon - AS Saint-Médard
Le Creusot - Pontarlier
Le Havre AC - Beauvais
Le Rheu - Paris université club
Levezou Ségala - Layrac
Lormont - AS Soustons
Marcq-en-Baroeul - Sarcelles
Meaux - Meyzieu
Nantua - US Annonay
Orsay - Nuits Saint Georges
Périgueux - Limoges
Plaisir - Courbevoie
Pontault-Combault - US Ris Orangis
RC Orléans - Chartres
RC Vichy - Belves
SA Hagetmau - L'Isle Jourdain
Saint Marcellin Sport - FC Saint-Claude
Saint Yrieix - Malemort
Saint-Girons SC - Entente Astarac Bigorre
Saint-Paul sports - Surgères
SC Tulle - Arpajon Veinazès
Tournon Tain - Annecy
US Montmélian - SC Royannais
US Salles - Peyrehorade
Villefranche de Lauragais - FC Toac Toec
Vinay - Bièvre Saint Geoirs
Voiron - Montélimar
29/03/2020 - First phase
Agde - ES Catalane
Annecy - US Montmélian
Arpajon Veinazès - Clermont Cournon
AS Saint-Médard - Lormont
AS Soustons - US Salles
Beauvais - Gennevilliers
Belves - SC Tulle
Bièvre Saint Geoirs - Nantua
CA Sarlat - Saint Yrieix
CARF - Grasse
Chartres - Plaisir
Courbevoie - Le Rheu
Entente Astarac Bigorre - SA Hagetmau
FC Saint-Claude - Tournon Tain
FC Toac Toec - Balma ORC
Gujan - Mestras - Floirac
Isle sur Vienne - Périgueux
La Seyne - JO Pradéenne
Layrac - CA Castelsarrasin
Leucate Roquefort - CO Berre XV
Limoges - RC Vichy
L'Isle Jourdain - FC Lourdes
Lombez Samatan - Auch
Malemort - AS Saint-Junien
Meyzieu - Orsay
Millau - Gruissan
Montélimar - Saint Marcellin Sport
Morlaàs - Aramits ASASP
Nafarroa - Saint-Girons SC
Nuits Saint Georges - Antony
Orthez - Coarraze-Nay
Paris université club - Marcq-en-Baroeul
Peyrehorade - Saint-Paul sports
Pontarlier - Grand Dôle Rugby
Rillieux La Pape - Pontault-Combault
RO Castelnaudary - Cahors Rugby
Saint Denis - RC Orléans
Saint Sulpice La Pointe - Levezou Ségala
SAL Saint Priest - Meaux
Sarcelles - Le Havre AC
SC Rieumois - Villefranche de Lauragais
SC Royannais - Vinay
Stade hendayais - Langon
Surgères - Boucau Tarnos
Tricastin - La Valette
US Annonay - Voiron
US Ris Orangis - Le Creusot
Valence d'Agen - Gaillac
05/04/2020 - First phase
FC Lourdes - Nafarroa
Meaux - Rillieux La Pape
Morlaàs - Auch
Nantua - Voiron
RC Orléans - Beauvais
Saint-Paul sports - Lormont
19/04/2020 - First phase
Antony - Meyzieu
Aramits ASASP - Lombez Samatan
AS Saint-Junien - CA Sarlat
Auch - Coarraze-Nay
Balma ORC - Villefranche de Lauragais
Beauvais - Saint Denis
Belves - Arpajon Veinazès
Bièvre Saint Geoirs - US Annonay
Boucau Tarnos - Peyrehorade
CA Castelsarrasin - Saint Sulpice La Pointe
Cahors Rugby - FC Toac Toec
CO Berre XV - JO Pradéenne
ES Catalane - Tricastin
FC Lourdes - Entente Astarac Bigorre
Floirac - Surgères
Gaillac - Layrac
Gennevilliers - Sarcelles
Grand Dôle Rugby - US Ris Orangis
Grasse - Agde
Gruissan - CARF
La Valette - Leucate Roquefort
Langon - Gujan - Mestras
Le Creusot - Pontault-Combault
Le Havre AC - Paris université club
Le Rheu - Chartres
Levezou Ségala - RO Castelnaudary
L'Isle Jourdain - Orthez
Marcq-en-Baroeul - Courbevoie
Meaux - Pontarlier
Millau - La Seyne
Nantua - SC Royannais
Nuits Saint Georges - Rillieux La Pape
Orsay - SAL Saint Priest
Périgueux - Malemort
Plaisir - RC Orléans
RC Vichy - Isle sur Vienne
SA Hagetmau - Nafarroa
Saint Marcellin Sport - Voiron
Saint Yrieix - Clermont Cournon
Saint-Girons SC - Morlaàs
Saint-Paul sports - AS Soustons
SC Tulle - Limoges
Stade hendayais - AS Saint-Médard
Tournon Tain - Montélimar
US Montmélian - FC Saint-Claude
US Salles - Lormont
Valence d'Agen - SC Rieumois
Vinay - Annecy
26/04/2020 - First phase
Agde - Gruissan
Annecy - Nantua
Arpajon Veinazès - Saint Yrieix
AS Saint-Médard - US Salles
AS Soustons - Boucau Tarnos
CA Sarlat - Périgueux
CARF - Millau
Chartres - Marcq-en-Baroeul
Clermont Cournon - AS Saint-Junien
Coarraze-Nay - Aramits ASASP
Courbevoie - Le Havre AC
Entente Astarac Bigorre - L'Isle Jourdain
FC Saint-Claude - Vinay
FC Toac Toec - Levezou Ségala
Gujan - Mestras - Stade hendayais
Isle sur Vienne - SC Tulle
JO Pradéenne - La Valette
La Seyne - CO Berre XV
Layrac - Valence d'Agen
Leucate Roquefort - ES Catalane
Limoges - Belves
Lombez Samatan - Saint-Girons SC
Lormont - Saint-Paul sports
Malemort - RC Vichy
Meyzieu - Nuits Saint Georges
Montélimar - US Montmélian
Morlaàs - SA Hagetmau
Nafarroa - FC Lourdes
Orthez - Auch
Paris université club - Gennevilliers
Peyrehorade - Floirac
Pontarlier - Orsay
Pontault-Combault - Grand Dôle Rugby
RC Orléans - Le Rheu
Rillieux La Pape - Le Creusot
RO Castelnaudary - CA Castelsarrasin
Saint Denis - Plaisir
Saint Sulpice La Pointe - Gaillac
SAL Saint Priest - Antony
Sarcelles - Beauvais
SC Rieumois - Balma ORC
SC Royannais - Bièvre Saint Geoirs
Surgères - Langon
Tricastin - Grasse
US Annonay - Saint Marcellin Sport
US Ris Orangis - Meaux
Villefranche de Lauragais - Cahors Rugby
Voiron - Tournon Tain

First phase
Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Marcq-en-Baroeul641512125932543398130100Qualifying for round of 32
2Beauvais58141103520337183683882
3Saint Denis4715100538237111464812
4Le Havre AC461590644638462474433
5Paris université club4315906289331-42333312
6Chartres3715816337415-78384801
7Sarcelles3115609342380-38464114
8Courbevoie3015438310378-68284404
9Plaisir2915519297409-112375403
10RC Orléans2814509305355-50284115
11Gennevilliers27154110296372-76314016Relegation
12Le Rheu19152112287418-131254707
Last results
First phase
16/02/2020Chartres - Sarcelles44-43
16/02/2020Courbevoie - Paris université club18-12
16/02/2020Le Rheu - Le Havre AC13-20
16/02/2020Marcq-en-Baroeul - Saint Denis62-5
16/02/2020Plaisir - Gennevilliers18-12
Next fixtures
First phase
22/02/2020Gennevilliers - Le Rheu
23/02/2020Beauvais - Plaisir
23/02/2020Le Havre AC - Marcq-en-Baroeul
23/02/2020Paris université club - Chartres
23/02/2020Saint Denis - Courbevoie
23/02/2020Sarcelles - RC Orléans

BeauvaisChartresCourbevoieGennevilliersLe
Havre
AC
Le
Rheu
Marcq-en-BaroeulParis
université
club
PlaisirRC
Orléans
Saint
Denis
Sarcelles
Beauvais-61-2036-1329/03/202056-3655-2415/03/202032-3423/02/202034-2919/04/202033-29
Chartres15-30-01/03/202019-1636-3024-1326/04/202020-029/03/202025-2019-2244-43
Courbevoie3-2626-26-17-2226/04/202029/03/202020-2018-1234-2215/03/202013-2632-27
Gennevilliers9-1518-2329-23-15/03/202022/02/202014-4322-2520-2035-1922/03/202019/04/2020
Le
Havre
AC
22/03/202039-935-2535-16-30-2823/02/202019/04/202029-3042-1001/03/202034-30
Le
Rheu
01/03/202019/04/202023-2320-2513-20-6-3422/03/202022-1126-3225-3035-17
Marcq-en-Baroeul55-2747-1819/04/202001/03/202044-2060-10-48-2462-1761-1162-522/03/2020
Paris
université
club
21-2923/02/202019-1326/04/20207-3322-1929/03/2020-15/03/202014-931-2018-10
Plaisir12-5324-2722/03/202018-1221-2916-714-1626-29-19/04/202024-3701/03/2020
RC
Orléans
05/04/202022/03/202029-3028-1419-1226/04/202026-301/03/202018-20-18-2637-13
Saint
Denis
37-3315/03/202023/02/202041-2540-2219-1619-2512-2026/04/202029/03/2020-27-15
Sarcelles26/04/202026-1226-2026-1929/03/202015/03/202023-1320-1314-2223/02/202023-21-

Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Nuits Saint Georges69151401627250377822581Qualifying for round of 32
2Orsay54151005457253204582673
3Le Creusot5415110439330093533542
4Grand Dôle Rugby4915100537028387422623
5SAL Saint Priest4715100537134229353612
5Meyzieu4715915465353112493641
7Pontault-Combault31154110219274-55282826
8Pontarlier3015609319440-121255811
9US Ris Orangis27155010260417-157264603
10Antony24154011287377-90314913
11Rillieux La Pape23144010301378-77374332Relegation
12Meaux8141013206608-402308800
Last results
First phase
16/02/2020Grand Dôle Rugby - Orsay15-6
16/02/2020Le Creusot - Antony34-26
16/02/2020Pontarlier - SAL Saint Priest13-23
16/02/2020Pontault-Combault - Nuits Saint Georges5-27
16/02/2020US Ris Orangis - Meyzieu27-31
Next fixtures
First phase
23/02/2020Antony - Grand Dôle Rugby
23/02/2020Meyzieu - Pontault-Combault
23/02/2020Nuits Saint Georges - Le Creusot
23/02/2020Orsay - Meaux
23/02/2020Rillieux La Pape - Pontarlier
23/02/2020SAL Saint Priest - US Ris Orangis

AntonyGrand
Dôle
Rugby
Le
Creusot
MeauxMeyzieuNuits
Saint
Georges
OrsayPontarlierPontault-CombaultRillieux
La
Pape
SAL
Saint
Priest
US
Ris
Orangis
Antony-23/02/202025-3322-1119/04/202028-3215/03/202032-724-2222/03/202023-303-11
Grand
Dôle
Rugby
25-23-26-2043-1518-1501/03/202015-646-618-1439-1722/03/202019/04/2020
Le
Creusot
34-2625-21-45-2401/03/202025-2223-1622/03/202019/04/202038-529-1837-20
Meaux01/03/202019-3615-34-22/03/202019-853-6819/04/202022-2005/04/202017-4122-31
Meyzieu40-1615/03/202030-1759-10-26/04/202029/03/202081-2323/02/202031-1238-2335-17
Nuits
Saint
Georges
29/03/202022-1723/02/202015/03/202056-3-23-1868-1345-1019/04/202055-660-27
Orsay42-1223-2134-1423/02/202024-4022/03/2020-34-2928-301/03/202019/04/202055-7
Pontarlier30-1729/03/202012-1046-721-53-2026/04/2020-15/03/202045-2813-2333-13
Pontault-Combault17-326/04/20206-926-1222-225-277-2124-15-24-001/03/202022/03/2020
Rillieux
La
Pape
32-1734-1526/04/202052-1035-1625-3713-2923/02/202029/03/2020-25-2715/03/2020
SAL
Saint
Priest
26/04/202035-1715/03/202029/03/202032-1933-3420-1632-2315-1030-10-23/02/2020
US
Ris
Orangis
11-169-1329/03/202026/04/202027-3118-4123-4301/03/202013-920-1313-6-

Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1SC Royannais60151203410273137462653Qualifying for round of 32
2Vinay56151203390264126402222
3US Annonay5415111340733275383113
4US Montmélian431581641134962383232
5Tournon Tain411580732629828312714
6Saint Marcellin Sport4015807328341-13273413
7Voiron361460837833048373335
8Nantua3014608354388-34343702
9Bièvre Saint Geoirs301540114104055474828
10Annecy26155010305364-59303504
11Montélimar2515609294445-151405201Relegation
12FC Saint-Claude13152013267491-224296001
Last results
First phase
16/02/2020FC Saint-Claude - Annecy21-31
16/02/2020Montélimar - SC Royannais12-6
16/02/2020Saint Marcellin Sport - Nantua16-34
16/02/2020Tournon Tain - Vinay14-30
16/02/2020US Montmélian - US Annonay31-31
16/02/2020Voiron - Bièvre Saint Geoirs30-18
Next fixtures
First phase
23/02/2020Annecy - Montélimar
23/02/2020Bièvre Saint Geoirs - Saint Marcellin Sport
23/02/2020Nantua - Tournon Tain
23/02/2020SC Royannais - Voiron
23/02/2020US Annonay - FC Saint-Claude
23/02/2020Vinay - US Montmélian

AnnecyBièvre
Saint
Geoirs
FC
Saint-Claude
MontélimarNantuaSaint
Marcellin
Sport
SC
Royannais
Tournon
Tain
US
Annonay
US
Montmélian
VinayVoiron
Annecy-29-2531-1423/02/202026/04/202015/03/202019-136-332-3329/03/202019-2524-27
Bièvre
Saint
Geoirs
37-15-56-2240-3029/03/202023/02/202027-3021-2719/04/202015/03/202025-2837-47
FC
Saint-Claude
21-3120-36-35-3635-1716-95-2929/03/202017-3910-3526/04/202015-36
Montélimar22-2122-1701/03/2020-29-2029/03/202012-627-3736-3026/04/20208-3710-34
Nantua28-1325-2236-1928-22-33-3519/04/202023/02/202022/03/202028-2615/03/202005/04/2020
Saint
Marcellin
Sport
24-1616-1422/03/202032-516-34-01/03/202017-2122-2828-2026-1319/04/2020
SC
Royannais
34-2026/04/202046-1743-2125-1941-12-15/03/202031-2623-1829/03/202023/02/2020
Tournon
Tain
22/03/202001/03/202016-619/04/202031-2023-2812-22-11-1427-1214-3028-22
US
Annonay
24-1223-1623/02/202015/03/202034-2626/04/202022-2730-22-27-1425-1929/03/2020
US
Montmélian
34-1741-1919/04/202035-301/03/202033-2422/03/202018-3631-31-33-3140-34
Vinay19/04/202022/03/202038-1530-1128-2021-325-2025-1801/03/202023/02/2020-23-12
Voiron01/03/202030-1815/03/202022/03/202053-2023-3618-2026/04/202016-2111-2115-17-

Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1La Seyne56151104435283152512744Qualifying for round of 32
2Gruissan52151005371256115412253
3CO Berre XV4815100535832335333122
4Agde4715906355240115422243
5Grasse4615906466321145602862
6Millau3915807320355-35324003
7La Valette391470736933633373625
8Leucate Roquefort3615708306326-20263413
9CARF3114608302351-49323612
10JO Pradéenne3015609278421-143185102
11Tricastin22153012285455-170214906Relegation
12ES Catalane21153012252430-178335005
Last results
First phase
15/02/2020CO Berre XV - Gruissan41-10
15/02/2020ES Catalane - La Seyne29-33
16/02/2020JO Pradéenne - Millau16-17
16/02/2020La Valette - Grasse20-19
16/02/2020Leucate Roquefort - CARF15-6
16/02/2020Tricastin - Agde12-26
Next fixtures
First phase
23/02/2020Agde - Leucate Roquefort
23/02/2020CARF - JO Pradéenne
23/02/2020Grasse - ES Catalane
23/02/2020Gruissan - La Valette
23/02/2020La Seyne - Tricastin
23/02/2020Millau - CO Berre XV

AgdeCARFCO
Berre
XV
ES
Catalane
GrasseGruissanJO
Pradéenne
La
Seyne
La
Valette
Leucate
Roquefort
MillauTricastin
Agde-40-1215/03/202029/03/202023-826/04/202050-63-2226-2023/02/202032-1230-6
CARF25-22-16-2254-2529/03/202023-1123/02/202021-3115/03/20209-326/04/202015-9
CO
Berre
XV
19-1701/03/2020-46-1729-3541-1019/04/202023-1925-2335-2223-1522/03/2020
ES
Catalane
6-2322/03/202025-26-17-3401/03/202033-2029-3315-1017-2215-1219/04/2020
Grasse19/04/202041-2128-1223/02/2020-16-1236-901/03/202055-2950-2922/03/202078-13
Gruissan24-619/04/202030-318-1215/03/2020-41-322/03/202023/02/202032-1617-1358-18
JO
Pradéenne
01/03/202033-2321-1629-1118-1621-36-25-2026/04/202022/03/202016-1726-23
La
Seyne
32-2122-2426/04/202057-828-1022-1529/03/2020-27-2315/03/202032-1523/02/2020
La
Valette
22/03/202013-1628-1930-1220-1926-1940-1417-38-19/04/202001/03/202050-22
Leucate
Roquefort
14-1315-629/03/202026/04/202030-2221-2324-622-3016-26-24-1001/03/2020
Millau22-2340-3523/02/202015/03/202031-1829/03/202035-3119/04/202029-2720-19-30-28
Tricastin12-2637-1817-1916-1026/04/202015-2515/03/202027-2229/03/202027-2915-19-

Poule E
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Valence d'Agen53151014402264138412052Qualifying for round of 32
1FC Toac Toec50151005362389-27474142
2CA Castelsarrasin53151014428309119502252
2SC Rieumois5015101438631670423413
5Gaillac4815816414296118452946
6Layrac481591542533788503551
7Balma ORC3715627349357-8273614
8Saint Sulpice La Pointe3515627316342-26313512
9Villefranche de Lauragais2915429380441-61344814
10Cahors Rugby27155010290367-77203703
11Levezou Ségala23153111247403-156234505Relegation
12RO Castelnaudary20153012248426-178204804
Last results
First phase
16/02/2020Balma ORC - Gaillac20-37
16/02/2020Cahors Rugby - CA Castelsarrasin20-26
16/02/2020FC Toac Toec - Layrac28-19
16/02/2020Levezou Ségala - SC Rieumois14-17
16/02/2020RO Castelnaudary - Saint Sulpice La Pointe24-14
16/02/2020Villefranche de Lauragais - Valence d'Agen6-19
Next fixtures
First phase
23/02/2020CA Castelsarrasin - Levezou Ségala
23/02/2020Gaillac - Cahors Rugby
23/02/2020Layrac - Villefranche de Lauragais
23/02/2020Saint Sulpice La Pointe - FC Toac Toec
23/02/2020SC Rieumois - RO Castelnaudary
23/02/2020Valence d'Agen - Balma ORC

Balma
ORC
CA
Castelsarrasin
Cahors
Rugby
FC
Toac
Toec
GaillacLayracLevezou
Ségala
RO
Castelnaudary
Saint
Sulpice
La
Pointe
SC
Rieumois
Valence
d'Agen
Villefranche
de
Lauragais
Balma
ORC
-19-1937-1323-1920-3701/03/202021-2322/03/202013-1321-209-1619/04/2020
CA
Castelsarrasin
42-22-21-1248-1518-1650-2223/02/202045-1819/04/202001/03/202022/03/202034-19
Cahors
Rugby
30-2320-26-19/04/20208-259-2230-1324-1922/03/202017-2301/03/202026-19
FC
Toac
Toec
29/03/202019-629-16-30-2328-1926/04/202001/03/202027-2337-3141-2520-27
Gaillac30-3215/03/202023/02/202012-13-19/04/202045-1959-1220-1422/03/202024-2338-15
Layrac37-2529/03/202015/03/202044-2019-16-41-348-1041-1030-2826/04/202023/02/2020
Levezou
Ségala
16-1224-2810-1910-3301/03/202022/03/2020-19/04/202011-1314-1723-2326-21
RO
Castelnaudary
14-2626/04/202029/03/202021-2313-1423-3126-20-24-149-1519-1215/03/2020
Saint
Sulpice
La
Pointe
15/03/202023-2225-1923/02/202026/04/202032-829/03/202027-13-36-2418-3435-35
SC
Rieumois
26/04/202020-1827-1915/03/202025-2026-2647-1023/02/202028-18-23-1029/03/2020
Valence
d'Agen
23/02/202029-1548-2861-829/03/202018-1215/03/202031-1323-1519/04/2020-30-10
Villefranche
de
Lauragais
28-4631-3626/04/202022/03/202035-3539-2527-2537-1401/03/202031-326-19-

Poule F
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Lombez Samatan61151221351228123352041Qualifying for round of 32
2Auch57141013476219257611883
3Nafarroa4814100433725087352431
4Coarraze-Nay481590632023783281535
5Saint-Girons SC4315906297336-39333212
6Entente Astarac Bigorre3715708302333-31223305
7Morlaàs371460828226220322527
8Aramits ASASP3715627288361-73273914
9L'Isle Jourdain3315519279284-5303216
10Orthez3115609250351-101183403
11SA Hagetmau28155010265370-105184213Relegation
12FC Lourdes4140014223439-216204502
Last results
First phase
15/02/2020Auch - FC Lourdes33-15
16/02/2020Aramits ASASP - SA Hagetmau35-22
16/02/2020Coarraze-Nay - L'Isle Jourdain28-21
16/02/2020Lombez Samatan - Entente Astarac Bigorre33-22
16/02/2020Morlaàs - Nafarroa18-19
16/02/2020Saint-Girons SC - Orthez22-15
Next fixtures
First phase
22/02/2020L'Isle Jourdain - Auch
23/02/2020Entente Astarac Bigorre - Coarraze-Nay
23/02/2020FC Lourdes - Aramits ASASP
23/02/2020Nafarroa - Lombez Samatan
23/02/2020Orthez - Morlaàs
23/02/2020SA Hagetmau - Saint-Girons SC

Aramits
ASASP
AuchCoarraze-NayEntente
Astarac
Bigorre
FC
Lourdes
L'Isle
Jourdain
Lombez
Samatan
MorlaàsNafarroaOrthezSA
Hagetmau
Saint-Girons
SC
Aramits
ASASP
-24-2422-1913-1238-1401/03/202019/04/202018-2522/03/20209-1135-2223-17
Auch84-17-19/04/202001/03/202033-1526-106-922/03/202034-1430-950-1451-7
Coarraze-Nay26/04/202024-19-25-633-328-2122/03/202019-1201/03/202018-937-1629-13
Entente
Astarac
Bigorre
15/03/202018-2423/02/2020-36-2426/04/202020-2213-1020-1926-2329/03/202026-19
FC
Lourdes
23/02/202030-4810-2119/04/2020-13-2715-2616-2105/04/202022/03/202015/03/20209-18
L'Isle
Jourdain
12-622/02/202032-1218-2029/03/2020-10-1821-1621-2419/04/202029-1315/03/2020
Lombez
Samatan
12-1229/03/202019-1333-2252-2820-20-01/03/202016-034-1832-1326/04/2020
Morlaàs29/03/202005/04/202015/03/202024-2530-1714-1327-30-18-1917-326/04/202044-17
Nafarroa22-515/03/202025-2030-2326/04/202046-2223/02/202029-9-42-79-629/03/2020
Orthez33-2626/04/202029/03/202024-1822-2010-715/03/202023/02/202010-30-21-2535-27
SA
Hagetmau
29-3014-3412-1025-1734-922/03/20209-1422-1519/04/202001/03/2020-23/02/2020
Saint-Girons
SC
25-1014-1318-1222/03/202001/03/202018-1615-1419/04/202039-2822-1528-11-

Poule G
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Langon61151302380262118382241Qualifying for round of 32
2Floirac5415111334626581371722
3Peyrehorade5215100539529897422644
4US Salles4815915335233102322424
5Boucau Tarnos431581632631313312605
6AS Soustons421581635428569273113
7Surgères421580742435569514133
8Lormont371461725623422242125
9Saint-Paul sports27144010233353-120224016
10AS Saint-Médard26153012319398-79334128
11Gujan - Mestras21153111323494-171325903Relegation
12Stade hendayais20153012256457-201315204
Last results
First phase
15/02/2020Saint-Paul sports - Floirac12-18
16/02/2020AS Soustons - Gujan - Mestras29-18
16/02/2020Boucau Tarnos - AS Saint-Médard19-16
16/02/2020Lormont - Stade hendayais54-10
16/02/2020Peyrehorade - Surgères47-17
16/02/2020US Salles - Langon22-23
Next fixtures
First phase
23/02/2020AS Saint-Médard - Peyrehorade
23/02/2020Floirac - Boucau Tarnos
23/02/2020Gujan - Mestras - Lormont
23/02/2020Langon - Saint-Paul sports
23/02/2020Stade hendayais - US Salles
23/02/2020Surgères - AS Soustons

AS
Saint-Médard
AS
Soustons
Boucau
Tarnos
FloiracGujan
-
Mestras
LangonLormontPeyrehoradeSaint-Paul
sports
Stade
hendayais
SurgèresUS
Salles
AS
Saint-Médard
-15/03/202013-1915-2045-3318-2329/03/202023/02/202043-1511-1332-3426/04/2020
AS
Soustons
26-6-26/04/202032-2529-1826-818-1801/03/202010-336-2238-029/03/2020
Boucau
Tarnos
19-1621-26-21-2122/03/202001/03/202023-1619/04/202019-2336-1928-2313-6
Floirac01/03/202025-1923/02/2020-32-2532-2721-1923-1255-1822/03/202019/04/202017-14
Gujan
-
Mestras
24-2123-2221-2629/03/2020-10-1223/02/202019-3315/03/202026/04/202028-4322-22
Langon22/03/202030-1743-2515/03/202019/04/2020-13-833-2623/02/202048-1431-2228-6
Lormont14-2022/03/202025-209-630-98-26-15-1226/04/202054-1001/03/202015-21
Peyrehorade37-2433-1812-626/04/202061-3116-2215/03/2020-29/03/202019-1247-1721-16
Saint-Paul
sports
24-2319/04/202027-3412-1826-1412-1305/04/20209-13-01/03/202022/03/202016-19
Stade
hendayais
19/04/202031-2615/03/20203-1831-3429/03/202013-2033-2618-26-20-2423/02/2020
Surgères38-2223/02/202029/03/202019-2161-1226/04/202022-520-2736-955-11-15/03/2020
US
Salles
59-1022-1122-1620-1201/03/202022-2319/04/202022/03/202038-1324-624-10-

Poule H
Pos.TeamPts