- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
Italy - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Eccellenza
Serie A
Serie B

Serie B 2014/15

Overview
Teams were divided into 4 groups of 12 teams. Groups B and D were divided in 2 sub groups of 6 teams.
In groups A and C the best 2 teams qualified for promotion finals while teams placed in 11th and 12th place were relegated to lower leagues.
In groups B and D, in each sub group the best 3 teams qualified for playoffs while the worst 3 teams played playout. The 2 best teams in each playoff group qualified for promotion finals while the 2 worst teams in each playout group were relegated to lower leagues.
The 4 promotion final winners were promoted to Serie A.

Teams variations
Relegated from Serie A 2013/14:Alghero - Amatori Capoterra - Benevento - Romagna RFC
Promoted to Serie A 2014/15:Lumezzane - Piacenza - Rugby Milano - Tarvisium
Relegated to Lower Leagues 2014/15:Asti - Avezzano Rugby - Bassano - Jesi 70 - Rieti - Rovato - Terni - Marco Polo Cus Brescia (Retired from competitions.)
Promoted from Lower Leagues 2013/14:Amatori Catania - Bassa Bresciana Leno - Bergamo - Capitolina II - Civitavecchia - Gussago - Paganica - Reno Rugby Bologna

Final results
Promoted to Serie A 2015/16:Casale - CUS Roma - Paese - Primavera
Relegated to Lower Leagues 2015/16:Bergamo - Emergenti Cecina - Gussago
Retired from competitions.:Lyons Veneziamestre
Relegated to Lower Leagues 2015/16:Ragusa Padua - Svicat Rugby - Viterbo

First phase
Group A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Parabiago93221804933296637192Qualified for promotion final
2Lecco86221804529243286113
3Grande Milano74221507765296469113
4Sondrio7422141753346073124
5Biella6822150762143218971
6Alghero622214175234784580
7Amatori Capoterra5622110115185071193
8Amatori Parma45229013417482-6563
9Rugby Parma39227015448559-11174
10VII Rugby Torino29225017381805-42463
11Bergamo19223019273810-53734Relegated
12Gussago10222020233806-57311
Alghero had a 4 point deduction not having formed all the junior teams.

AlgheroAmatori
Capoterra
Amatori
Parma
BergamoBiellaGrande
Milano
GussagoLeccoParabiagoRugby
Parma
SondrioVII
Rugby
Torino
Alghero-28-1239-836-1534-1522-1433-1624-1716-5429-1817-1025-17
Amatori
Capoterra
23-10-41-1248-1232-2120-1948-3114-2918-3332-1620-2332-12
Amatori
Parma
20-031-19-16-1212-275-2420-30-1710-5430-35-2462-33
Bergamo13-2019-118-50-12-1324-6819-87-207-5033-3915-2427-24
Biella19-944-1525-2081-0-22-1760-310-2216-2918-1336-3856-13
Grande
Milano
56-530-08-770-760-12-68-510-2329-1151-1926-1070-0
Gussago6-4320-2921-2415-08-195-57-10-255-427-4120-4020-14
Lecco45-1712-1424-824-1113-1924-047-3-9-624-337-643-6
Parabiago44-2633-1534-587-532-1729-1373-731-7-27-3644-1073-10
Rugby
Parma
10-3425-387-2536-321-223-831-2016-2112-43-10-755-12
Sondrio31-3129-2226-1645-1724-2928-2640-08-1418-1339-27-29-17
VII
Rugby
Torino
15-2518-1533-3125-75-4015-4133-020-325-9136-718-24-

Group B1
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Romagna RFC371080227616611050Qualified for playoff
2Noceto33107032391687141
3Pesaro Rugby22105142101882231
4Reno Rugby Bologna2010406223229-631Qualified for playout
5Modena1610307168227-5904
6Vasari Arezzo1210217139277-13802
Pesaro Rugby had a 4 point deduction for fielding an ineligible player
vs Romagna RFC on 7th december 2014.

ModenaNocetoPesaro
Rugby
Reno
Rugby
Bologna
Romagna
RFC
Vasari
Arezzo
Modena-17-2419-1717-2019-3918-12
Noceto21-10-28-2027-629-1741-11
Pesaro
Rugby
22-1525-10-28-1317-831-10
Reno
Rugby
Bologna
17-2212-2931-22-23-3750-0
Romagna
RFC
34-1226-1138-1229-16-29-12
Vasari
Arezzo
21-1924-1916-1618-3515-19-

Group B2
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Livorno35108022251606530Qualified for playoff
2Civitavecchia341070327513214351
3Rugby Tirreno32106042271448344
4Paganica30107032201754520Qualified for playout
5Viterbo910208139288-14910
6Emergenti Cecina-210001087274-18702
Emergenti Cecina had a 4 point deduction not having formed all the junior teams.

CivitavecchiaEmergenti
Cecina
LivornoPaganicaRugby
Tirreno
Viterbo
Civitavecchia-33-050-1134-1225-1859-14
Emergenti
Cecina
7-17-14-3822-260-2018-20
Livorno21-1034-3-18-1020-1626-5
Paganica20-1331-322-12-27-2541-8
Rugby
Tirreno
24-624-1013-1928-10-28-12
Viterbo5-2831-1017-2612-2115-31-

Group C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Casale79181611569242327121Qualified for promotion final
2Paese76181521485224261111
3Mirano6218130546730316473
4Silea5818122449131118091
5Villorba36187011393416-2353
6CUS Ferrara3518819318383-6514
7CUS Padova32186012364438-7444
8Villadose31186111373386-1332
9Bassa Bresciana Leno17183015205540-33514
10Caimani0180117223645-42220
11Lyons Veneziamestre000000000Relegated
Silea had a 4 point deduction not having formed all the junior teams.
Caimani had a 4 point deduction for fielding ineligible players
vs Mirano on 5th october 2014.
CUS Ferrara had a 4 point deduction for fielding ineligible players
vs Paese on 19th october 2014.
CUS Brescia retired before the start of the tournament.
Lyons Veneziamestre retired after 5 games. These 5 games were cancelled from the table.

Bassa
Bresciana
Leno
CaimaniCasaleCUS
Ferrara
CUS
Padova
Lyons
Veneziamestre
MiranoPaeseSileaVilladoseVillorba
Bassa
Bresciana
Leno
-30-180-5910-1613-2013-163-249-277-4225-16
Caimani7-26-19-2820-266-277-3312-2319-3715-1522-35
Casale40-1441-21-52-743-2313-812-1832-526-1347-3
CUS
Ferrara
26-2048-014-24-16-1420-524-309-1521-215-924-17
CUS
Padova
22-1015-715-2720-25-15-2317-4111-2738-2040-27
Lyons
Veneziamestre
56-7-25-2516-17
Mirano47-053-918-2337-1544-30-21-1512-727-1430-17
Paese49-337-1116-1617-336-733-1242-21-28-1624-1929-10
Silea50-1448-2013-3545-1028-1732-1517-17-36-1713-12
Villadose32-068-018-2219-1723-185-1515-2612-34-15-27
Villorba29-855-1017-2910-1522-1522-1715-2510-3549-17-

GroupD1
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1CUS Roma40108202511599240Qualified for playoff
2Frascati33107032241873750
3Primavera29105142811988343
4Colleferro1910316219248-2932Qualified for playout
5Partenope1610307204286-8222
6Capitolina II1310208162263-10114

Capitolina
II
ColleferroCUS
Roma
FrascatiPartenopePrimavera
Capitolina
II
-28-2410-2922-2822-108-13
Colleferro19-17-25-3222-738-65-29
CUS
Roma
20-1724-24-24-1032-1827-7
Frascati32-1230-107-18-38-2027-24
Partenope34-730-2120-2422-29-34-28
Primavera54-1945-3121-2113-1647-10-

Group D2
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Benevento361070326314611753Qualified for playoff
2Amatori Messina28106041821691322
3Amatori Catania27107031901157521
4Svicat Rugby2010406143173-3022Qualified for playout
5Rugby Reggio Calabria17106042291616841
6Ragusa Padua-410001096339-24310
Rugby Reggio Calabria had a 12 point deduction not having formed all the junior teams.
Amatori Catania had a 4 point deduction for fielding an ineligible player
vs Rugby Reggio Calabria on 7th december 2014. The original result 14-29 was reverted into 20-0.
Ragusa Padua did not attend to the game vs Svicat Rugby on 21st december 2014.
Svicat Rugby had a 20-0 win and Ragusa Padua had a 4 points deduction.

Amatori
Catania
Amatori
Messina
BeneventoRagusa
Padua
Rugby
Reggio
Calabria
Svicat
Rugby
Amatori
Catania
-13-610-1932-819-323-9
Amatori
Messina
16-15-11-1734-1914-1213-6
Benevento18-2035-20-53-1036-1726-9
Ragusa
Padua
3-3911-298-22-14-2913-34
Rugby
Reggio
Calabria
20-015-2729-2747-10-39-7
Svicat
Rugby
13-1926-1212-1020-07-18-

Second phase
Group B - Playoffs
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Noceto38108022211418042Qualified for promotion final
2Civitavecchia331070328518510041
3Livorno31106042121783434
4Pesaro Rugby2910604223226-341
5Rugby Tirreno1110208157306-14921
6Romagna RFC1010109182244-6224

CivitavecchiaLivornoNocetoPesaro
Rugby
Romagna
RFC
Rugby
Tirreno
Civitavecchia-26-2818-1344-2431-2156-0
Livorno13-15-11-1530-2229-1628-18
Noceto19-920-18-14-1029-835-16
Pesaro
Rugby
34-1717-1117-33-19-1727-12
Romagna
RFC
15-2617-2210-2426-29-39-15
Rugby
Tirreno
18-4312-2224-1922-2420-13-

Group B - Playout
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Modena411090129515014550
2Reno Rugby Bologna37107122611629961
3Vasari Arezzo29107031921613110
4Paganica1910307214232-1843
5Viterbo1310217123224-10112Relegated
6Emergenti Cecina410109114270-15602
Emergenti Cecina had a 2 point deduction not having formed all the junior teams in 2013/14 season.

Emergenti
Cecina
ModenaPaganicaReno
Rugby
Bologna
Vasari
Arezzo
Viterbo
Emergenti
Cecina
-5-3812-2817-3117-2016-13
Modena25-17-45-2624-1021-739-26
Paganica32-815-23-8-2327-2916-18
Reno
Rugby
Bologna
38-723-1942-27-30-2033-3
Vasari
Arezzo
30-37-1525-1823-17-18-5
Viterbo15-1214-467-1714-148-13-

Group D - Playoffs
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Primavera371080226711415341Qualified for promotion final
2CUS Roma371080224313710641
3Benevento32106042351884744
4Frascati1510406136164-2812
5Amatori Catania1310307128210-8201
6Amatori Messina81010983279-19612
Frascati had a 4 point deduction having renounced to play against Amatori Messina on April 12th.

Amatori
Catania
Amatori
Messina
BeneventoCUS
Roma
FrascatiPrimavera
Amatori
Catania
-17-719-253-323-1622-10
Amatori
Messina
10-16-0-3311-26Home team
walk over
3-32
Benevento34-2034-30-19-1827-1617-24
CUS
Roma
19-956-323-18-26-2022-15
Frascati19-724-622-1711-15-0-28
Primavera38-1241-1316-1128-635-8-

Group D - Playout
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Colleferro451090134717217581
2Partenope38107123082099971
3Rugby Reggio Calabria2210406161196-3533
4Capitolina II2210415206251-4531
5Svicat Rugby1710307204251-4732Relegated
6Ragusa Padua1110208160307-14721

Capitolina
II
ColleferroPartenopeRagusa
Padua
Rugby
Reggio
Calabria
Svicat
Rugby
Capitolina
II
-15-3628-2828-1426-1044-40
Colleferro42-22-43-1534-1734-031-16
Partenope29-1528-31-46-1030-1044-29
Ragusa
Padua
30-511-3912-48-27-3426-14
Rugby
Reggio
Calabria
10-335-316-835-6-10-16
Svicat
Rugby
12-2013-2625-3224-715-11-

Promotion final
Promotion final
Civitavecchia
5/24/2015 - 25-41
5/31/2015 - 7-43
Primavera
Primavera
CUS Roma
5/24/2015 - 16-0
5/31/2015 - 13-22
CUS Roma
Noceto
Lecco
5/24/2015 - 24-31
5/31/2015 - 19-22
Casale
Casale
Paese
5/24/2015 - 24-32
5/31/2015 - 38-15
Paese
Parabiago

Matches schedule
31/05/2015 - Promotion final
Casale - Lecco22-19
Noceto - CUS Roma22-13
Parabiago - Paese15-38
Primavera - Civitavecchia43-7
24/05/2015 - Promotion final
Civitavecchia - Primavera25-41
CUS Roma - Noceto16-0
Lecco - Casale24-31
Paese - Parabiago24-32
10/05/2015 - Regular season First phase
Alghero - Gussago33-16
Amatori Parma - VII Rugby Torino62-33
Bergamo - Grande Milano24-68
Biella - Sondrio36-38
Casale - Bassa Bresciana Leno40-14
Lecco - Amatori Capoterra12-14
Mirano - CUS Ferrara37-15
Villadose - Silea12-34
Villorba - Caimani55-10
10/05/2015 - Regular season Second phase
Colleferro - Capitolina II42-22
09/05/2015 - Regular season First phase
Parabiago - Rugby Parma27-36
03/05/2015 - Regular season First phase
Amatori Capoterra - Parabiago18-33
Bassa Bresciana Leno - Mirano13-16
Caimani - CUS Padova6-27
CUS Ferrara - Villadose5-9
Grande Milano - Alghero56-5
Gussago - Biella8-19
Rugby Parma - Amatori Parma7-25
Silea - Casale13-35
Sondrio - Bergamo45-17
VII Rugby Torino - Lecco20-32
03/05/2015 - Regular season Second phase
Amatori Catania - Primavera22-10
Benevento - Amatori Messina34-30
Colleferro - Partenope43-15
CUS Roma - Frascati26-20
Livorno - Civitavecchia13-15
Modena - Viterbo39-26
Paganica - Emergenti Cecina32-8
Pesaro Rugby - Noceto17-33
Romagna RFC - Rugby Tirreno39-15
Rugby Reggio Calabria - Capitolina II10-3
Svicat Rugby - Ragusa Padua24-7
Vasari Arezzo - Reno Rugby Bologna23-17
01/05/2015 - Regular season First phase
Paese - Villorba29-10
26/04/2015 - Regular season First phase
Bassa Bresciana Leno - Silea9-27
Bergamo - Rugby Parma33-39
Biella - VII Rugby Torino56-13
Casale - CUS Ferrara52-7
CUS Padova - Paese17-41
Gussago - Grande Milano5-57
Parabiago - Lecco31-7
Villadose - Caimani68-0
26/04/2015 - Regular season Second phase
Amatori Messina - CUS Roma11-26
Capitolina II - Svicat Rugby44-40
Civitavecchia - Romagna RFC31-21
Emergenti Cecina - Modena5-38
Frascati - Amatori Catania19-7
Noceto - Livorno20-18
Partenope - Rugby Reggio Calabria30-10
Primavera - Benevento16-11
Rugby Tirreno - Pesaro Rugby22-24
Viterbo - Vasari Arezzo8-13
25/04/2015 - Regular season First phase
Alghero - Sondrio17-10
Amatori Parma - Amatori Capoterra31-19
25/04/2015 - Regular season Second phase
Ragusa Padua - Colleferro11-39
Reno Rugby Bologna - Paganica42-27
19/04/2015 - Regular season First phase
Amatori Capoterra - Alghero23-10
Caimani - Bassa Bresciana Leno7-26
CUS Ferrara - CUS Padova16-14
Grande Milano - Biella60-12
Lecco - Bergamo24-11
Paese - Casale16-16
Rugby Parma - Gussago31-20
Silea - Mirano32-15
Sondrio - Amatori Parma26-16
VII Rugby Torino - Parabiago5-91
19/04/2015 - Regular season Second phase
Amatori Catania - Amatori Messina17-7
Benevento - CUS Roma19-18
Capitolina II - Ragusa Padua28-14
Modena - Reno Rugby Bologna24-10
Partenope - Svicat Rugby44-29
Pesaro Rugby - Livorno17-11
Primavera - Frascati35-8
Romagna RFC - Noceto10-24
Rugby Reggio Calabria - Colleferro35-31
Rugby Tirreno - Civitavecchia18-43
Vasari Arezzo - Paganica25-18
Viterbo - Emergenti Cecina15-12
12/04/2015 - Regular season First phase
Alghero - Rugby Parma29-18
Amatori Parma - Parabiago10-54
Bergamo - Amatori Capoterra19-11
Biella - Lecco10-22
Casale - Caimani41-21
CUS Padova - Villorba40-27
Grande Milano - Sondrio26-10
Gussago - VII Rugby Torino20-14
Silea - CUS Ferrara45-10
Villadose - Paese15-26
12/04/2015 - Regular season Second phase
Amatori Messina - FrascatiHome team
walk over
Benevento - Amatori Catania34-20
CUS Roma - Primavera22-15
Livorno - Rugby Tirreno28-18
Noceto - Civitavecchia19-9
Paganica - Viterbo16-18
Pesaro Rugby - Romagna RFC19-17
Ragusa Padua - Partenope12-48
Reno Rugby Bologna - Emergenti Cecina38-7
Svicat Rugby - Rugby Reggio Calabria15-11
Vasari Arezzo - Modena7-15
29/03/2015 - Regular season First phase
Amatori Capoterra - Biella32-21
Caimani - Silea19-37
CUS Ferrara - Bassa Bresciana Leno26-20
Gussago - Sondrio20-40
Lecco - Amatori Parma24-8
Paese - Mirano42-21
Parabiago - Bergamo87-5
Rugby Parma - Grande Milano3-8
VII Rugby Torino - Alghero15-25
Villorba - Villadose49-17
29/03/2015 - Regular season Second phase
Amatori Catania - CUS Roma3-32
Capitolina II - Partenope28-28
Civitavecchia - Pesaro Rugby44-24
Emergenti Cecina - Vasari Arezzo17-20
Frascati - Benevento22-17
Modena - Paganica45-26
Primavera - Amatori Messina41-13
Romagna RFC - Livorno17-22
Rugby Reggio Calabria - Ragusa Padua35-6
Svicat Rugby - Colleferro13-26
Viterbo - Reno Rugby Bologna14-14
22/03/2015 - Regular season Second phase
Rugby Tirreno - Noceto24-19
08/03/2015 - Regular season First phase
Alghero - Lecco24-17
Amatori Parma - Bergamo16-12
Bassa Bresciana Leno - Paese3-24
Biella - Parabiago16-29
CUS Ferrara - Caimani48-0
CUS Padova - Villadose38-20
Grande Milano - VII Rugby Torino70-0
Gussago - Amatori Capoterra20-29
Mirano - Villorba30-17
Sondrio - Rugby Parma39-27
08/03/2015 - Regular season Second phase
Amatori Messina - Benevento0-33
Capitolina II - Rugby Reggio Calabria26-10
Civitavecchia - Livorno26-28
Emergenti Cecina - Paganica12-28
Frascati - CUS Roma11-15
Noceto - Pesaro Rugby14-10
Partenope - Colleferro28-31
Primavera - Amatori Catania38-12
Ragusa Padua - Svicat Rugby26-14
Reno Rugby Bologna - Vasari Arezzo30-20
Rugby Tirreno - Romagna RFC20-13
Viterbo - Modena14-46
22/02/2015 - Regular season First phase
Amatori Capoterra - Rugby Parma32-16
Amatori Parma - Alghero20-0
Bergamo - Biella12-13
CUS Padova - Casale15-27
Lecco - Grande Milano24-0
Paese - Caimani37-11
Parabiago - Gussago73-7
VII Rugby Torino - Sondrio18-24
Villadose - Mirano5-15
Villorba - Bassa Bresciana Leno29-8
22/02/2015 - Regular season Second phase
Amatori Catania - Frascati3-16
Benevento - Primavera17-24
Colleferro - Ragusa Padua34-17
CUS Roma - Amatori Messina56-3
Livorno - Noceto11-15
Modena - Emergenti Cecina25-17
Paganica - Reno Rugby Bologna8-23
Pesaro Rugby - Rugby Tirreno27-12
Romagna RFC - Civitavecchia15-26
Rugby Reggio Calabria - Partenope6-8
Svicat Rugby - Capitolina II12-20
Vasari Arezzo - Viterbo18-5
01/02/2015 - Regular season First phase
Biella - Amatori Parma25-20
Casale - Villadose26-13
CUS Ferrara - Paese9-15
Grande Milano - Parabiago29-11
Gussago - Lecco10-25
Mirano - CUS Padova44-30
Rugby Parma - VII Rugby Torino55-12
Silea - Villorba13-12
Sondrio - Amatori Capoterra29-22
01/02/2015 - Regular season Second phase
Amatori Messina - Amatori Catania10-16
Civitavecchia - Rugby Tirreno56-0
Colleferro - Rugby Reggio Calabria34-0
CUS Roma - Benevento23-18
Emergenti Cecina - Viterbo16-13
Frascati - Primavera0-28
Livorno - Pesaro Rugby30-22
Noceto - Romagna RFC29-8
Paganica - Vasari Arezzo27-29
Ragusa Padua - Capitolina II30-5
Reno Rugby Bologna - Modena23-19
Svicat Rugby - Partenope25-32
31/01/2015 - Regular season First phase
Alghero - Bergamo36-15
25/01/2015 - Regular season First phase
Amatori Capoterra - Grande Milano20-19
Amatori Parma - Gussago20-3
Bergamo - VII Rugby Torino27-24
Biella - Alghero19-9
CUS Padova - Bassa Bresciana Leno22-10
Lecco - Rugby Parma24-3
Mirano - Casale18-23
Paese - Silea28-16
Parabiago - Sondrio44-10
Villorba - CUS Ferrara10-15
25/01/2015 - Regular season Second phase
Amatori Catania - Benevento19-25
Capitolina II - Colleferro15-36
Civitavecchia - Noceto18-13
Emergenti Cecina - Reno Rugby Bologna17-31
Frascati - Amatori Messina24-6
Modena - Vasari Arezzo21-7
Partenope - Ragusa Padua46-10
Primavera - CUS Roma28-6
Romagna RFC - Pesaro Rugby26-29
Rugby Reggio Calabria - Svicat Rugby10-16
Rugby Tirreno - Livorno12-22
Viterbo - Paganica7-17
18/01/2015 - Regular season First phase
Bassa Bresciana Leno - Villadose7-42
Caimani - Mirano7-33
Casale - Villorba47-3
Grande Milano - Amatori Parma8-7
Gussago - Bergamo15-0
Rugby Parma - Biella21-22
Silea - CUS Padova28-17
Sondrio - Lecco8-14
VII Rugby Torino - Amatori Capoterra18-15
18/01/2015 - Regular season Second phase
Amatori Messina - Primavera3-32
Benevento - Frascati27-16
Colleferro - Svicat Rugby31-16
CUS Roma - Amatori Catania19-9
Livorno - Romagna RFC29-16
Noceto - Rugby Tirreno35-16
Paganica - Modena15-23
Partenope - Capitolina II29-15
Pesaro Rugby - Civitavecchia34-17
Ragusa Padua - Rugby Reggio Calabria27-34
Reno Rugby Bologna - Viterbo33-3
Vasari Arezzo - Emergenti Cecina30-3
17/01/2015 - Regular season First phase
Alghero - Parabiago16-54
11/01/2015 - Regular season First phase
Amatori Capoterra - Lecco14-29
Bassa Bresciana Leno - Casale0-59
Caimani - Villorba22-35
CUS Ferrara - Mirano24-30
Grande Milano - Bergamo70-7
Gussago - Alghero6-43
Rugby Parma - Parabiago12-43
Silea - Villadose36-17
Sondrio - Biella24-29
VII Rugby Torino - Amatori Parma33-31
21/12/2014 - Regular season First phase
Alghero - Grande Milano22-14
Amatori Catania - Amatori Messina13-6
Amatori Parma - Rugby Parma30-3
Bergamo - Sondrio15-24
Biella - Gussago60-3
Casale - Silea32-5
Civitavecchia - Paganica34-12
CUS Padova - Caimani15-7
CUS Roma - Colleferro24-24
Emergenti Cecina - Rugby Tirreno0-20
Frascati - Primavera27-24
Lecco - VII Rugby Torino43-6
Mirano - Bassa Bresciana Leno47-0
Parabiago - Amatori Capoterra33-15
Partenope - Capitolina II34-7
Pesaro Rugby - Noceto25-10
Reno Rugby Bologna - Vasari Arezzo50-0
Romagna RFC - Modena34-12
Rugby Reggio Calabria - Benevento29-27
Svicat Rugby - Ragusa Padua20-0
Villadose - CUS Ferrara19-17
Villorba - Paese15-25
Viterbo - Livorno17-26
14/12/2014 - Regular season First phase
Amatori Capoterra - Amatori Parma41-12
Amatori Messina - Svicat Rugby13-6
Benevento - Amatori Catania18-20
Caimani - Villadose15-15
Capitolina II - Frascati22-28
Colleferro - Partenope38-6
CUS Ferrara - Casale14-24
Grande Milano - Gussago68-5
Lecco - Parabiago9-6
Livorno - Civitavecchia21-10
Modena - Reno Rugby Bologna17-20
Noceto - Romagna RFC29-17
Paese - CUS Padova36-7
Paganica - Emergenti Cecina31-3
Primavera - CUS Roma21-21
Ragusa Padua - Rugby Reggio Calabria14-29
Rugby Parma - Bergamo36-3
Rugby Tirreno - Viterbo28-12
Silea - Bassa Bresciana Leno50-14
Sondrio - Alghero31-31
Vasari Arezzo - Pesaro Rugby16-16
VII Rugby Torino - Biella5-40
07/12/2014 - Regular season First phase
Alghero - Amatori Capoterra28-12
Amatori Parma - Sondrio5-24
Bassa Bresciana Leno - Caimani30-18
Bergamo - Lecco7-20
Biella - Grande Milano22-17
Capitolina II - Colleferro28-24
Casale - Paese12-18
CUS Padova - CUS Ferrara20-25
Emergenti Cecina - Civitavecchia7-17
Frascati - CUS Roma7-18
Gussago - Rugby Parma7-41
Mirano - Silea12-7
Parabiago - VII Rugby Torino73-10
Partenope - Primavera34-28
Ragusa Padua - Amatori Messina11-29
Reno Rugby Bologna - Noceto12-29
Romagna RFC - Pesaro Rugby38-12
Rugby Reggio Calabria - Amatori Catania20-0
Rugby Tirreno - Livorno13-19
Svicat Rugby - Benevento12-10
Vasari Arezzo - Modena21-19
Viterbo - Paganica12-21
30/11/2014 - Regular season First phase
Amatori Capoterra - Bergamo48-12
Amatori Catania - Ragusa Padua32-8
Benevento - Amatori Messina35-20
Caimani - Casale19-28
Civitavecchia - Viterbo59-14
CUS Ferrara - Silea21-21
CUS Roma - Capitolina II20-17
Emergenti Cecina - Livorno14-38
Frascati - Partenope38-20
Lecco - Biella13-19
Noceto - Modena21-10
Paese - Villadose24-19
Paganica - Rugby Tirreno27-25
Parabiago - Amatori Parma34-5
Pesaro Rugby - Reno Rugby Bologna28-13
Primavera - Colleferro45-31
Romagna RFC - Vasari Arezzo29-12
Rugby Parma - Alghero10-34
Rugby Reggio Calabria - Svicat Rugby39-7
Sondrio - Grande Milano28-26
VII Rugby Torino - Gussago33-0
Villorba - CUS Padova22-15
23/11/2014 - Regular season First phase
Amatori Messina - Amatori Catania16-15
09/11/2014 - Regular season First phase
Amatori Messina - Rugby Reggio Calabria14-12
Amatori Parma - Lecco0-17
Bassa Bresciana Leno - CUS Ferrara10-16
Bergamo - Parabiago7-50
Biella - Amatori Capoterra44-15
Capitolina II - Primavera8-13
Colleferro - Frascati22-7
Grande Milano - Rugby Parma51-19
Livorno - Paganica18-10
Mirano - Paese21-15
Modena - Pesaro Rugby19-17
Partenope - CUS Roma20-24
Ragusa Padua - Benevento8-22
Reno Rugby Bologna - Romagna RFC23-37
Rugby Tirreno - Civitavecchia24-6
Silea - Caimani48-20
Sondrio - Gussago40-0
Svicat Rugby - Amatori Catania13-19
Vasari Arezzo - Noceto24-19
Villadose - Villorba15-27
Viterbo - Emergenti Cecina31-10
08/11/2014 - Regular season First phase
Alghero - VII Rugby Torino25-17
02/11/2014 - Regular season First phase
Amatori Capoterra - Gussago48-31
Benevento - Rugby Reggio Calabria36-17
Bergamo - Amatori Parma8-50
Caimani - CUS Ferrara20-26
Capitolina II - Partenope22-10
Colleferro - CUS Roma25-32
Lecco - Alghero45-17
Livorno - Viterbo26-5
Lyons Veneziamestre - Silea25-25
Modena - Romagna RFC19-39
Noceto - Pesaro Rugby28-20
Paese - Bassa Bresciana Leno49-3
Paganica - Civitavecchia20-13
Parabiago - Biella32-17
Primavera - Frascati13-16
Ragusa Padua - Svicat Rugby13-34
Rugby Parma - Sondrio10-7
Rugby Tirreno - Emergenti Cecina24-10
Vasari Arezzo - Reno Rugby Bologna18-35
VII Rugby Torino - Grande Milano15-41
Villadose - CUS Padova23-18
Villorba - Mirano22-17
26/10/2014 - Regular season First phase
Alghero - Amatori Parma39-8
Amatori Catania - Benevento10-19
Bassa Bresciana Leno - Villorba25-16
Biella - Bergamo81-0
Caimani - Paese12-23
Casale - CUS Padova43-23
Civitavecchia - Livorno50-11
CUS Ferrara - Lyons Veneziamestre20-5
CUS Roma - Primavera27-7
Emergenti Cecina - Paganica22-26
Frascati - Capitolina II32-12
Grande Milano - Lecco10-23
Gussago - Parabiago5-42
Mirano - Villadose27-14
Partenope - Colleferro30-21
Pesaro Rugby - Vasari Arezzo31-10
Reno Rugby Bologna - Modena17-22
Romagna RFC - Noceto26-11
Rugby Parma - Amatori Capoterra25-38
Rugby Reggio Calabria - Ragusa Padua47-10
Sondrio - VII Rugby Torino29-17
Svicat Rugby - Amatori Messina26-12
Viterbo - Rugby Tirreno15-31
19/10/2014 - Regular season First phase
Amatori Capoterra - Sondrio20-23
Amatori Catania - Rugby Reggio Calabria19-3
Amatori Messina - Ragusa Padua34-19
Amatori Parma - Biella12-27
Benevento - Svicat Rugby26-9
Bergamo - Alghero13-20
Civitavecchia - Emergenti Cecina33-0
Colleferro - Capitolina II19-17
CUS Padova - Mirano15-23
CUS Roma - Frascati24-10
Lecco - Gussago47-3
Livorno - Rugby Tirreno20-16
Lyons Veneziamestre - Caimani56-7
Modena - Vasari Arezzo18-12
Noceto - Reno Rugby Bologna27-6
Paese - CUS Ferrara17-3
Paganica - Viterbo41-8
Parabiago - Grande Milano29-13
Pesaro Rugby - Romagna RFC17-8
Primavera - Partenope47-10
VII Rugby Torino - Rugby Parma36-7
Villadose - Casale18-22
Villorba - Silea10-35
12/10/2014 - Regular season First phase
Alghero - Biella34-15
Amatori Messina - Benevento11-17
Bassa Bresciana Leno - CUS Padova13-20
Capitolina II - CUS Roma10-29
Casale - Mirano13-8
Colleferro - Primavera5-29
CUS Ferrara - Villorba24-17
Grande Milano - Amatori Capoterra30-0
Gussago - Amatori Parma21-24
Livorno - Emergenti Cecina34-3
Lyons Veneziamestre - Villadose16-17
Modena - Noceto17-24
Partenope - Frascati22-29
Ragusa Padua - Amatori Catania3-39
Reno Rugby Bologna - Pesaro Rugby31-22
Rugby Parma - Lecco16-21
Rugby Tirreno - Paganica28-10
Silea - Paese17-17
Sondrio - Parabiago18-13
Svicat Rugby - Rugby Reggio Calabria7-18
Vasari Arezzo - Romagna RFC15-19
VII Rugby Torino - Bergamo25-7
Viterbo - Civitavecchia5-28
05/10/2014 - Regular season First phase
Amatori Capoterra - VII Rugby Torino32-12
Amatori Catania - Svicat Rugby23-9
Amatori Parma - Grande Milano5-24
Benevento - Ragusa Padua53-10
Bergamo - Gussago19-8
Biella - Rugby Parma18-13
Civitavecchia - Rugby Tirreno25-18
CUS Roma - Partenope32-18
Emergenti Cecina - Viterbo18-20
Frascati - Colleferro30-10
Lecco - Sondrio37-6
Mirano - Caimani53-9
Noceto - Vasari Arezzo41-11
Paese - Lyons Veneziamestre33-12
Paganica - Livorno22-12
Parabiago - Alghero44-26
Pesaro Rugby - Modena22-15
Primavera - Capitolina II54-19
Romagna RFC - Reno Rugby Bologna29-16
Rugby Reggio Calabria - Amatori Messina15-27
Villadose - Bassa Bresciana Leno32-0
Villorba - Casale17-29
04/10/2014 - Regular season First phase
CUS Padova - Silea11-27