- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
Poland - Ekstraliga Season: Competition overview
Skip Navigation Links
I Liga
II Liga

I Liga 2009/10

Teams variations
Relegated to II Liga 2009/10:Czarni Pruszcz Gdanski - MKS Olsztyn - Pogon Siedlce
Promoted from II Liga 2008/09:Orkan Sochaczew

Final results

Group phase
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Budowlani SA Lodz6114130152610442281Qualified to semifinals
2Lechia Gdansk5014110334816218651
3Arka Gdynia42149052751769933
4Orkan Sochaczew3414707249269-2042
5AZS AWF Warsawa3014617209262-5322Qualified for 5th place semifinals
6Juvenia Krakow2414518182394-21220
7Ogniwo Sopot17143011171336-16523
8Posnania Poznan7141013155412-25712

Arka
Gdynia
AZS
AWF
Warsawa
Budowlani
SA
Lodz
Juvenia
Krakow
Lechia
Gdansk
Ogniwo
Sopot
Orkan
Sochaczew
Posnania
Poznan
Arka
Gdynia
-19-919-2361-016-1815-1411-018-0
AZS
AWF
Warsawa
6-0-0-2119-1912-2713-018-1718-13
Budowlani
SA
Lodz
29-1215-10-66-318-1660-722-1073-0
Juvenia
Krakow
6-2231-253-46-24-313-812-2234-24
Lechia
Gdansk
10-2051-2119-1444-0-44-742-1017-5
Ogniwo
Sopot
7-1712-245-3418-109-29-12-3324-14
Orkan
Sochaczew
34-1518-50-4726-120-716-36-38-14
Posnania
Poznan
20-3019-290-5810-156-2114-1216-25-

Final phase
SemifinalsFinal
Budowlani SA Lodz
6/11/2010 - 30-7Budowlani SA Lodz
6/18/2010 - 19-16
Orkan SochaczewBudowlani SA Lodz
Lechia Gdansk
6/11/2010 - 18-12
Lechia Gdansk
Arka Gdynia
5th place semifinals5th place final
Juvenia Krakow
6/11/2010 - 22-10Juvenia Krakow
6/18/2010 - Cancelled
Ogniwo Sopot
AZS AWF Warsawa
6/11/2010 - 22-32
Posnania Poznan
Posnania Poznan
7th place final
AZS AWF Warsawa
6/18/2010 - 10-11Ogniwo Sopot
Ogniwo Sopot

Matches schedule
18/06/2010 - Final
Budowlani SA Lodz - Lechia Gdansk19-16
18/06/2010 - 5th place final
Juvenia Krakow - Posnania PoznanCancelled
18/06/2010 - 7th place final
AZS AWF Warsawa - Ogniwo Sopot10-11
11/06/2010 - Semifinals
Budowlani SA Lodz - Orkan Sochaczew30-7
Lechia Gdansk - Arka Gdynia18-12
11/06/2010 - 5th place semifinals
AZS AWF Warsawa - Posnania Poznan22-32
Juvenia Krakow - Ogniwo Sopot22-10
04/06/2010 - Group phase
Arka Gdynia - Budowlani SA Lodz19-23
Juvenia Krakow - AZS AWF Warsawa31-25
Lechia Gdansk - Ogniwo Sopot44-7
Posnania Poznan - Orkan Sochaczew16-25
29/05/2010 - Group phase
AZS AWF Warsawa - Posnania Poznan18-13
Budowlani SA Lodz - Lechia Gdansk18-16
Ogniwo Sopot - Juvenia Krakow18-10
Orkan Sochaczew - Arka Gdynia34-15
08/05/2010 - Group phase
AZS AWF Warsawa - Orkan Sochaczew18-17
Juvenia Krakow - Budowlani SA Lodz3-46
Lechia Gdansk - Arka Gdynia10-20
Posnania Poznan - Ogniwo Sopot14-12
01/05/2010 - Group phase
Arka Gdynia - Juvenia Krakow61-0
Budowlani SA Lodz - Posnania Poznan73-0
Ogniwo Sopot - AZS AWF Warsawa12-24
Orkan Sochaczew - Lechia Gdansk0-7
19/04/2010 - Group phase
AZS AWF Warsawa - Budowlani SA Lodz0-21
Juvenia Krakow - Lechia Gdansk24-3
Ogniwo Sopot - Orkan Sochaczew12-33
Posnania Poznan - Arka Gdynia20-30
27/03/2010 - Group phase
Arka Gdynia - AZS AWF Warsawa19-9
Budowlani SA Lodz - Ogniwo Sopot60-7
Lechia Gdansk - Posnania Poznan17-5
Orkan Sochaczew - Juvenia Krakow26-12
06/03/2010 - Group phase
Arka Gdynia - Orkan Sochaczew11-0
21/11/2009 - Group phase
Ogniwo Sopot - Arka Gdynia7-17
11/11/2009 - Group phase
AZS AWF Warsawa - Lechia Gdansk12-27
Orkan Sochaczew - Budowlani SA Lodz0-47
Posnania Poznan - Juvenia Krakow10-15
17/10/2009 - Group phase
AZS AWF Warsawa - Juvenia Krakow19-19
Budowlani SA Lodz - Arka Gdynia29-12
Ogniwo Sopot - Lechia Gdansk9-29
Orkan Sochaczew - Posnania Poznan38-14
10/10/2009 - Group phase
Juvenia Krakow - Ogniwo Sopot13-8
Lechia Gdansk - Budowlani SA Lodz19-14
Posnania Poznan - AZS AWF Warsawa19-29
03/10/2009 - Group phase
Arka Gdynia - Lechia Gdansk16-18
Budowlani SA Lodz - Juvenia Krakow66-3
Ogniwo Sopot - Posnania Poznan24-14
Orkan Sochaczew - AZS AWF Warsawa18-5
26/09/2009 - Group phase
AZS AWF Warsawa - Ogniwo Sopot13-0
Juvenia Krakow - Arka Gdynia6-22
Lechia Gdansk - Orkan Sochaczew42-10
Posnania Poznan - Budowlani SA Lodz0-58
19/09/2009 - Group phase
Arka Gdynia - Posnania Poznan18-0
Budowlani SA Lodz - AZS AWF Warsawa15-10
Lechia Gdansk - Juvenia Krakow44-0
Orkan Sochaczew - Ogniwo Sopot16-36
22/08/2009 - Group phase
AZS AWF Warsawa - Arka Gdynia6-0
Juvenia Krakow - Orkan Sochaczew12-22
Ogniwo Sopot - Budowlani SA Lodz5-34
Posnania Poznan - Lechia Gdansk6-21
15/08/2009 - Group phase
Arka Gdynia - Ogniwo Sopot15-14
Budowlani SA Lodz - Orkan Sochaczew22-10
Juvenia Krakow - Posnania Poznan34-24
Lechia Gdansk - AZS AWF Warsawa51-21