- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
Poland - Ekstraliga Season: Competition overview
Skip Navigation Links
I Liga
II Liga

I Liga 2004/05

Teams variations
Relegated to II Liga 2004/05:Pogon Siedlce
Promoted from II Liga 2003/04:SKRA Warsawa

Final results

Regular season
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Arka Gdynia27990029461233Qualified for playoff
2Budowlani SA Lodz23970220510798
3Lechia Gdansk23970226582183
4Posnania Poznan219603172209-37
5Orkan Sochaczew179405101191-90
6Budowlani Lublin179405138262-124
7AZS AWF Warsawa15930619616135Qualified for playout
8Ogniwo Sopot149216136195-59
9SKRA Warsawa12920762169-107
10AZS AWFiS Gdansk10901894226-132
SKRA Warsawa had a 1 point deduction for not playing against Posnania Poznan on 26/03.

Arka
Gdynia
AZS
AWF
Warsawa
AZS
AWFiS
Gdansk
Budowlani
Lublin
Budowlani
SA
Lodz
Lechia
Gdansk
Ogniwo
Sopot
Orkan
Sochaczew
Posnania
Poznan
SKRA
Warsawa
Arka
Gdynia
-87-722-620-1239-634-5
AZS
AWF
Warsawa
7-27-23-2928-027-34
AZS
AWFiS
Gdansk
3-325-42-12-3415-17
Budowlani
Lublin
24-624-22-19-1418-2017-3
Budowlani
SA
Lodz
25-2419-3-6-548-641-0
Lechia
Gdansk
6-1253-0-60-634-024-15
Ogniwo
Sopot
14-1310-1030-713-20-
Orkan
Sochaczew
9-218-2017-11-14-2210-8
Posnania
Poznan
35-1727-2215-2633-30-
SKRA
Warsawa
3-2613-715-10Away team
walk over
-

Second phase
Playoff
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Arka Gdynia41141310484122362Qualified to semifinals
2Budowlani SA Lodz37141112269142127
3Lechia Gdansk3314914408158250
4Posnania Poznan2814716262283-21
5Orkan Sochaczew2414509172429-257Qualified for 5th place final
6Budowlani Lublin2314509195393-198
Points from first phase were maintained.
Posnania Poznan had a 1 point deduction for not playing against Budowlani Lublin on 04/06.
Budowlani Lublin had a 1 point deduction for not playing against Budowlani SA Lodz on 14/05.

Matches
Second phase
09/04/2005Budowlani Lublin - Arka Gdynia7-52
09/04/2005Orkan Sochaczew - Budowlani SA Lodz14-20
09/04/2005Posnania Poznan - Lechia Gdansk20-20
16/04/2005Arka Gdynia - Orkan Sochaczew77-10
16/04/2005Budowlani Lublin - Lechia Gdansk17-32
16/04/2005Budowlani SA Lodz - Posnania Poznan21-9
30/04/2005Lechia Gdansk - Budowlani SA Lodz6-17
30/04/2005Orkan Sochaczew - Budowlani Lublin47-33
30/04/2005Posnania Poznan - Arka Gdynia29-33
14/05/2005Arka Gdynia - Lechia Gdansk22-9
14/05/2005Budowlani SA Lodz - Budowlani LublinHome team
walk over
14/05/2005Posnania Poznan - Orkan Sochaczew32-0
04/06/2005Budowlani Lublin - Posnania PoznanHome team
walk over
04/06/2005Budowlani SA Lodz - Arka Gdynia6-6
04/06/2005Lechia Gdansk - Orkan Sochaczew76-0

Playout
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1AZS AWF Warsawa3315906405209196
2Ogniwo Sopot28156182912847
3SKRA Warsawa20153012116300-184Qualified for playout
4AZS AWFiS Gdansk18151113125407-282Relegated
Points from first phase were maintained.

Matches
Second phase
09/04/2005AZS AWF Warsawa - AZS AWFiS Gdansk49-0
09/04/2005Ogniwo Sopot - SKRA Warsawa35-6
16/04/2005Ogniwo Sopot - AZS AWFiS Gdansk37-7
16/04/2005SKRA Warsawa - AZS AWF Warsawa3-26
30/04/2005AZS AWF Warsawa - Ogniwo Sopot26-14
30/04/2005AZS AWFiS Gdansk - SKRA Warsawa11-8
14/05/2005AZS AWFiS Gdansk - AZS AWF Warsawa10-35
14/05/2005SKRA Warsawa - Ogniwo Sopot10-23
04/06/2005AZS AWF Warsawa - SKRA Warsawa33-10
04/06/2005AZS AWFiS Gdansk - Ogniwo Sopot0-35
11/06/2005Ogniwo Sopot - AZS AWF Warsawa11-40
11/06/2005SKRA Warsawa - AZS AWFiS Gdansk17-3

Final phase
SemifinalsFinal
Arka Gdynia
6/11/2005 - 23-13Arka Gdynia
6/19/2005 - 18-11
Posnania PoznanArka Gdynia
Budowlani SA Lodz
6/11/2005 - 20-6
Budowlani SA Lodz
Lechia Gdansk
3rd place final
Lechia Gdansk
6/18/2005 - 12-29Posnania Poznan
Posnania Poznan
5th place final
Orkan Sochaczew
6/11/2005 - 22-15Orkan Sochaczew
Budowlani Lublin

Playout
Playout
SKRA Warsawa
6/18/2005 - 12-15Juvenia Krakow
Juvenia Krakow

Matches schedule
19/06/2005 - Final
Arka Gdynia - Budowlani SA Lodz18-11
18/06/2005 - 3rd place final
Lechia Gdansk - Posnania Poznan12-29
18/06/2005 - Playout
SKRA Warsawa - Juvenia Krakow12-15
11/06/2005 - Second phase
Ogniwo Sopot - AZS AWF Warsawa11-40
SKRA Warsawa - AZS AWFiS Gdansk17-3
11/06/2005 - Semifinals
Arka Gdynia - Posnania Poznan23-13
Budowlani SA Lodz - Lechia Gdansk20-6
11/06/2005 - 5th place final
Orkan Sochaczew - Budowlani Lublin22-15
04/06/2005 - Second phase
AZS AWF Warsawa - SKRA Warsawa33-10
AZS AWFiS Gdansk - Ogniwo Sopot0-35
Budowlani Lublin - Posnania PoznanHome team
walk over
Budowlani SA Lodz - Arka Gdynia6-6
Lechia Gdansk - Orkan Sochaczew76-0
14/05/2005 - Second phase
Arka Gdynia - Lechia Gdansk22-9
AZS AWFiS Gdansk - AZS AWF Warsawa10-35
Budowlani SA Lodz - Budowlani LublinHome team
walk over
Posnania Poznan - Orkan Sochaczew32-0
SKRA Warsawa - Ogniwo Sopot10-23
30/04/2005 - Second phase
AZS AWF Warsawa - Ogniwo Sopot26-14
AZS AWFiS Gdansk - SKRA Warsawa11-8
Lechia Gdansk - Budowlani SA Lodz6-17
Orkan Sochaczew - Budowlani Lublin47-33
Posnania Poznan - Arka Gdynia29-33
16/04/2005 - Second phase
Arka Gdynia - Orkan Sochaczew77-10
Budowlani Lublin - Lechia Gdansk17-32
Budowlani SA Lodz - Posnania Poznan21-9
Ogniwo Sopot - AZS AWFiS Gdansk37-7
SKRA Warsawa - AZS AWF Warsawa3-26
09/04/2005 - Second phase
AZS AWF Warsawa - AZS AWFiS Gdansk49-0
Budowlani Lublin - Arka Gdynia7-52
Ogniwo Sopot - SKRA Warsawa35-6
Orkan Sochaczew - Budowlani SA Lodz14-20
Posnania Poznan - Lechia Gdansk20-20
26/03/2005 - Regular season
AZS AWFiS Gdansk - AZS AWF Warsawa5-42
Lechia Gdansk - Budowlani Lublin53-0
SKRA Warsawa - Posnania PoznanAway team
walk over
20/11/2004 - Regular season
Arka Gdynia - Ogniwo Sopot20-12
Budowlani SA Lodz - Orkan Sochaczew48-6
13/11/2004 - Regular season
Arka Gdynia - Budowlani SA Lodz22-6
AZS AWF Warsawa - Orkan Sochaczew28-0
AZS AWFiS Gdansk - Lechia Gdansk12-34
Posnania Poznan - Budowlani Lublin27-22
SKRA Warsawa - Ogniwo Sopot15-10
30/10/2004 - Regular season
Budowlani Lublin - AZS AWFiS Gdansk24-22
Budowlani SA Lodz - SKRA Warsawa41-0
Lechia Gdansk - Arka Gdynia6-12
Ogniwo Sopot - AZS AWF Warsawa14-13
Orkan Sochaczew - Posnania Poznan14-22
23/10/2004 - Regular season
Arka Gdynia - Budowlani Lublin87-7
AZS AWFiS Gdansk - Orkan Sochaczew15-17
Budowlani SA Lodz - Lechia Gdansk6-5
Posnania Poznan - Ogniwo Sopot33-30
SKRA Warsawa - AZS AWF Warsawa3-26
16/10/2004 - Regular season
AZS AWF Warsawa - Posnania Poznan27-34
Budowlani Lublin - Budowlani SA Lodz19-14
Lechia Gdansk - SKRA Warsawa24-15
Ogniwo Sopot - AZS AWFiS Gdansk10-10
Orkan Sochaczew - Arka Gdynia9-21
25/09/2004 - Regular season
AZS AWF Warsawa - Arka Gdynia7-27
Budowlani Lublin - SKRA Warsawa17-3
Ogniwo Sopot - Budowlani SA Lodz13-20
Orkan Sochaczew - Lechia Gdansk8-20
Posnania Poznan - AZS AWFiS Gdansk35-17
11/09/2004 - Regular season
Arka Gdynia - Posnania Poznan39-6
Budowlani Lublin - Orkan Sochaczew18-20
Budowlani SA Lodz - AZS AWF Warsawa25-24
Lechia Gdansk - Ogniwo Sopot60-6
SKRA Warsawa - AZS AWFiS Gdansk13-7
04/09/2004 - Regular season
AZS AWF Warsawa - Lechia Gdansk23-29
AZS AWFiS Gdansk - Arka Gdynia3-32
Ogniwo Sopot - Budowlani Lublin30-7
Orkan Sochaczew - SKRA Warsawa10-8
Posnania Poznan - Budowlani SA Lodz15-26
28/08/2004 - Regular season
Arka Gdynia - SKRA Warsawa34-5
Budowlani Lublin - AZS AWF Warsawa24-6
Budowlani SA Lodz - AZS AWFiS Gdansk19-3
Lechia Gdansk - Posnania Poznan34-0
Orkan Sochaczew - Ogniwo Sopot17-11