- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
Italy - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Top 12
Serie A
Serie B

Serie A 2018/19

Overview
Last results
Group phase
19/01/2019Alghero - CUS Perugia13-26
20/01/2019Accademia FIR - Biella55-26
20/01/2019Amatori Catania - Unione Rugby L'Aquila20-13
20/01/2019Badia - Tarvisium35-23
20/01/2019Cavalieri Prato Sesto - Benevento64-0
20/01/2019CUS Milano - CUS Genova13-24
20/01/2019I Medicei II - Capitolina26-26
20/01/2019Lyons - Parabiago55-25
20/01/2019Noceto - Vicenza34-6
20/01/2019Paese - Petrarca II13-26
20/01/2019Primavera - Pesaro Rugby26-15
20/01/2019Pro Recco - CUS Torino20-18
20/01/2019Udine - Colorno15-43
20/01/2019Valpolicella - Junior Rugby Brescia37-17
20/01/2019VII Rugby Torino - Rugby Milano17-20
Next fixtures
Group phase
27/01/2019Benevento - Alghero
27/01/2019Biella - CUS Milano
27/01/2019Capitolina - Amatori Catania
27/01/2019Colorno - Badia
27/01/2019CUS Genova - Pro Recco
27/01/2019CUS Perugia - Primavera
27/01/2019CUS Torino - Accademia FIR
27/01/2019Junior Rugby Brescia - Udine
27/01/2019Parabiago - VII Rugby Torino
27/01/2019Pesaro Rugby - I Medicei II
27/01/2019Petrarca II - Noceto
27/01/2019Rugby Milano - Lyons
27/01/2019Tarvisium - Valpolicella
27/01/2019Unione Rugby L'Aquila - Cavalieri Prato Sesto
27/01/2019Vicenza - Paese

Teams variations
Promoted to Top 12 2018/19:Valsugana - Verona Rugby
Relegated to Lower Leagues 2018/19:L'Aquila (Auto relegation)
Promoted from Serie B 2017/18:Alghero - Amatori Catania - Badia - Biella - Capitolina - CUS Milano - I Medicei II - Paese - Pesaro Rugby

Fixtures
16/12/2018 - Group phase
Unione Rugby L'Aquila - BeneventoPostponed
27/01/2019 - Group phase
Benevento - Alghero
Biella - CUS Milano
Capitolina - Amatori Catania
Colorno - Badia
CUS Genova - Pro Recco
CUS Perugia - Primavera
CUS Torino - Accademia FIR
Junior Rugby Brescia - Udine
Parabiago - VII Rugby Torino
Pesaro Rugby - I Medicei II
Petrarca II - Noceto
Rugby Milano - Lyons
Tarvisium - Valpolicella
Unione Rugby L'Aquila - Cavalieri Prato Sesto
Vicenza - Paese
17/02/2019 - Group phase
Alghero - Unione Rugby L'Aquila
Amatori Catania - I Medicei II
Badia - Vicenza
Cavalieri Prato Sesto - Capitolina
CUS Milano - CUS Torino
Lyons - Accademia FIR
Noceto - Junior Rugby Brescia
Parabiago - CUS Genova
Pesaro Rugby - CUS Perugia
Primavera - Benevento
Pro Recco - Rugby Milano
Tarvisium - Petrarca II
Udine - Paese
Valpolicella - Colorno
VII Rugby Torino - Biella
03/03/2019 - Group phase
Accademia FIR - Pro Recco
Amatori Catania - Cavalieri Prato Sesto
Benevento - Pesaro Rugby
Biella - Parabiago
Capitolina - Alghero
Colorno - Noceto
CUS Genova - VII Rugby Torino
CUS Torino - Lyons
I Medicei II - CUS Perugia
Junior Rugby Brescia - Tarvisium
Paese - Badia
Petrarca II - Valpolicella
Rugby Milano - CUS Milano
Unione Rugby L'Aquila - Primavera
Vicenza - Udine
24/03/2019 - Group phase
Alghero - Amatori Catania
Biella - CUS Genova
Cavalieri Prato Sesto - I Medicei II
CUS Milano - Accademia FIR
CUS Perugia - Benevento
Noceto - Paese
Parabiago - Rugby Milano
Pesaro Rugby - Unione Rugby L'Aquila
Petrarca II - Junior Rugby Brescia
Primavera - Capitolina
Pro Recco - Lyons
Tarvisium - Colorno
Udine - Badia
Valpolicella - Vicenza
VII Rugby Torino - CUS Torino
31/03/2019 - Group phase
Accademia FIR - VII Rugby Torino
Amatori Catania - Primavera
Badia - Junior Rugby Brescia
Capitolina - Pesaro Rugby
Cavalieri Prato Sesto - Alghero
Colorno - Petrarca II
CUS Torino - Parabiago
I Medicei II - Benevento
Lyons - CUS Milano
Paese - Valpolicella
Pro Recco - Biella
Rugby Milano - CUS Genova
Udine - Noceto
Unione Rugby L'Aquila - CUS Perugia
Vicenza - Tarvisium
07/04/2019 - Group phase
Alghero - I Medicei II
Benevento - Unione Rugby L'Aquila
Biella - Rugby Milano
CUS Genova - CUS Torino
CUS Milano - Pro Recco
CUS Perugia - Capitolina
Junior Rugby Brescia - Colorno
Noceto - Badia
Parabiago - Accademia FIR
Pesaro Rugby - Amatori Catania
Petrarca II - Vicenza
Primavera - Cavalieri Prato Sesto
Tarvisium - Paese
Valpolicella - Udine
VII Rugby Torino - Lyons
14/04/2019 - Group phase
Accademia FIR - CUS Genova
Alghero - Primavera
Amatori Catania - CUS Perugia
Badia - Petrarca II
Capitolina - Benevento
Cavalieri Prato Sesto - Pesaro Rugby
CUS Milano - Parabiago
CUS Torino - Rugby Milano
I Medicei II - Unione Rugby L'Aquila
Lyons - Biella
Noceto - Valpolicella
Paese - Colorno
Pro Recco - VII Rugby Torino
Udine - Tarvisium
Vicenza - Junior Rugby Brescia
28/04/2019 - Group phase
Amatori Catania - Benevento
Biella - CUS Torino
Colorno - Vicenza
CUS Genova - Lyons
CUS Perugia - Cavalieri Prato Sesto
Junior Rugby Brescia - Paese
Parabiago - Pro Recco
Pesaro Rugby - Alghero
Petrarca II - Udine
Primavera - I Medicei II
Rugby Milano - Accademia FIR
Tarvisium - Noceto
Unione Rugby L'Aquila - Capitolina
Valpolicella - Badia
VII Rugby Torino - CUS Milano

Group phase
Group 1
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Lyons471091039715624190Qualifying to semifinals
2Accademia FIR371070334821013872Qualifying for playoff
3Rugby Milano34107032692016851
4CUS Torino32106042542262862
5Parabiago2610514241255-1431
6CUS Genova25105052412291232
7Pro Recco2410406233226753
8VII Rugby Torino1310208175316-14123
9Biella1110208172359-18712Qualifying for playout
10CUS Milano1010208184336-15220Relegation
Last results
Group phase
20/01/2019Accademia FIR - Biella55-26
20/01/2019CUS Milano - CUS Genova13-24
20/01/2019Lyons - Parabiago55-25
20/01/2019Pro Recco - CUS Torino20-18
20/01/2019VII Rugby Torino - Rugby Milano17-20
Next fixtures
Group phase
27/01/2019Biella - CUS Milano
27/01/2019CUS Genova - Pro Recco
27/01/2019CUS Torino - Accademia FIR
27/01/2019Parabiago - VII Rugby Torino
27/01/2019Rugby Milano - Lyons

Accademia
FIR
BiellaCUS
Genova
CUS
Milano
CUS
Torino
LyonsParabiagoPro
Recco
Rugby
Milano
VII
Rugby
Torino
Accademia
FIR
-55-2614/04/201940-1652-2610-2624-1403/03/201917-1831/03/2019
Biella24-17-24/03/201927/01/201928/04/201913-5403/03/20197-3307/04/201920-18
CUS
Genova
21-4944-8-34-2107/04/201928/04/201924-1527/01/201920-1903/03/2019
CUS
Milano
24/03/201928-2413-24-17/02/201915-5414/04/201907/04/201916-3534-19
CUS
Torino
27/01/201934-1628-1541-7-03/03/201931/03/201927-2514/04/201918-16
Lyons17/02/201914/04/201928-1531/03/201931-16-55-2524-1335-2061-0
Parabiago07/04/201927-2417/02/201937-2217-1129-29-28/04/201924/03/201927/01/2019
Pro
Recco
27-3931/03/201916-1428-1220-1824/03/201929-33-17/02/201914/04/2019
Rugby
Milano
28/04/201949-1031/03/201903/03/201927-3527/01/201927-2415-13-39-14
VII
Rugby
Torino
12-4517/02/201932-3028/04/201924/03/201907/04/201910-2037-2917-20-

Group 2
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Noceto4710100029112916270Qualifying to semifinals
2Colorno451090145311733681Qualifying for playoff
3Valpolicella29106042021693341
4Badia28105052292062353
5Petrarca II27104062331835065
6Paese2510505211318-10741
7Tarvisium24105052382122622
8Udine1610307227327-10031
9Vicenza910208128303-17510Qualifying for playout
10Junior Rugby Brescia710109138386-24812Relegation
Last results
Group phase
20/01/2019Badia - Tarvisium35-23
20/01/2019Noceto - Vicenza34-6
20/01/2019Paese - Petrarca II13-26
20/01/2019Udine - Colorno15-43
20/01/2019Valpolicella - Junior Rugby Brescia37-17
Next fixtures
Group phase
27/01/2019Colorno - Badia
27/01/2019Junior Rugby Brescia - Udine
27/01/2019Petrarca II - Noceto
27/01/2019Tarvisium - Valpolicella
27/01/2019Vicenza - Paese

BadiaColornoJunior
Rugby
Brescia
NocetoPaesePetrarca
II
TarvisiumUdineValpolicellaVicenza
Badia-0-3831/03/201920-2538-1914/04/201935-2338-2327-717/02/2019
Colorno27/01/2019-82-303/03/201983-731/03/201938-1359-2036-1728/04/2019
Junior
Rugby
Brescia
29-2607/04/2019-0-3128/04/201910-3503/03/201927/01/20193-3619-27
Noceto07/04/201919-1617/02/2019-24/03/201934-2732-1527-314/04/201934-6
Paese03/03/201914/04/201939-3426-33-13-2615-1230-2931/03/201930-17
Petrarca
II
22-1413-2024/03/201927/01/201917-23-15-3428/04/201903/03/201907/04/2019
Tarvisium17-1524/03/201919-1828/04/201907/04/201917/02/2019-48-1227/01/201936-10
Udine24/03/201915-4354-531/03/201917/02/201927-2614/04/2019-19-1425-37
Valpolicella28/04/201917/02/201937-173-2629-98-622-2107/04/2019-24/03/2019
Vicenza3-1610-3814/04/201913-3027/01/20190-4631/03/201903/03/20195-29-

Group 3
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Capitolina431091027114812350Qualifying to semifinals
2Amatori Catania34107032601877342Qualifying for playoff
3Cavalieri Prato Sesto29106042341904423
4Alghero29105052522391354
5Primavera2410514196193302
6CUS Perugia2110307194216-2245
7Pesaro Rugby2110406199224-2514
8Unione Rugby L'Aquila189306187234-4742
9Benevento189306182307-12551Qualifying for playout
10I Medicei II1610226214251-3722Relegation
Last results
Group phase
19/01/2019Alghero - CUS Perugia13-26
20/01/2019Amatori Catania - Unione Rugby L'Aquila20-13
20/01/2019Cavalieri Prato Sesto - Benevento64-0
20/01/2019I Medicei II - Capitolina26-26
20/01/2019Primavera - Pesaro Rugby26-15
Next fixtures
Group phase
27/01/2019Benevento - Alghero
27/01/2019Capitolina - Amatori Catania
27/01/2019CUS Perugia - Primavera
27/01/2019Pesaro Rugby - I Medicei II
27/01/2019Unione Rugby L'Aquila - Cavalieri Prato Sesto

AlgheroAmatori
Catania
BeneventoCapitolinaCavalieri
Prato
Sesto
CUS
Perugia
I
Medicei
II
Pesaro
Rugby
PrimaveraUnione
Rugby
L'Aquila
Alghero-24/03/201942-3119-257-1013-2607/04/201927-2114/04/201917/02/2019
Amatori
Catania
31-25-28/04/201910-1703/03/201914/04/201917/02/201945-331/03/201920-13
Benevento27/01/201937-40-19-3526-2026-2431-2203/03/201912-2007/04/2019
Capitolina03/03/201927/01/201914/04/2019-42-512-331-1731/03/201921-1233-14
Cavalieri
Prato
Sesto
31/03/201924-2964-017/02/2019-20-1324/03/201914/04/201918-834-24
CUS
Perugia
34-387-2124/03/201907/04/201928/04/2019-29-2113-1927/01/201932-26
I
Medicei
II
20-2626-1731/03/201926-2627-2003/03/2019-24-2517-1714/04/2019
Pesaro
Rugby
28/04/201907/04/201940-023-2914-1917/02/201927/01/2019-23-1924/03/2019
Primavera21-2028-2217/02/201924/03/201907/04/201920-1328/04/201926-15-25-32
Unione
Rugby
L'Aquila
20-357-25Postponed28/04/201927/01/201931/03/201929-1422-1603/03/2019-

Matches schedule
20/01/2019 - Group phase
Accademia FIR - Biella55-26
Amatori Catania - Unione Rugby L'Aquila20-13
Badia - Tarvisium35-23
Cavalieri Prato Sesto - Benevento64-0
CUS Milano - CUS Genova13-24
I Medicei II - Capitolina26-26
Lyons - Parabiago55-25
Noceto - Vicenza34-6
Paese - Petrarca II13-26
Primavera - Pesaro Rugby26-15
Pro Recco - CUS Torino20-18
Udine - Colorno15-43
Valpolicella - Junior Rugby Brescia37-17
VII Rugby Torino - Rugby Milano17-20
19/01/2019 - Group phase
Alghero - CUS Perugia13-26
13/01/2019 - Group phase
Accademia FIR - Rugby Milano17-18
Alghero - Pesaro Rugby27-21
Badia - Valpolicella27-7
Capitolina - Unione Rugby L'Aquila33-14
Cavalieri Prato Sesto - CUS Perugia20-13
CUS Milano - VII Rugby Torino34-19
CUS Torino - Biella34-16
I Medicei II - Primavera17-17
Lyons - CUS Genova28-15
Noceto - Tarvisium32-15
Paese - Junior Rugby Brescia39-34
Pro Recco - Parabiago29-33
Udine - Petrarca II27-26
Vicenza - Colorno10-38
12/01/2019 - Group phase
Benevento - Amatori Catania37-40
23/12/2018 - Group phase
Benevento - Capitolina19-35
Colorno - Paese83-7
CUS Genova - Accademia FIR21-49
CUS Perugia - Amatori Catania7-21
Junior Rugby Brescia - Vicenza19-27
Parabiago - CUS Milano37-22
Pesaro Rugby - Cavalieri Prato Sesto14-19
Petrarca II - Badia22-14
Primavera - Alghero21-20
Tarvisium - Udine48-12
VII Rugby Torino - Pro Recco37-29
22/12/2018 - Group phase
Biella - Lyons13-54
Rugby Milano - CUS Torino27-35
Unione Rugby L'Aquila - I Medicei II29-14
Valpolicella - Noceto3-26
16/12/2018 - Group phase
Accademia FIR - Parabiago24-14
Amatori Catania - Pesaro Rugby45-3
Badia - Noceto20-25
Capitolina - CUS Perugia12-3
Cavalieri Prato Sesto - Primavera18-8
Colorno - Junior Rugby Brescia82-3
CUS Torino - CUS Genova28-15
I Medicei II - Alghero20-26
Lyons - VII Rugby Torino61-0
Paese - Tarvisium15-12
Pro Recco - CUS Milano28-12
Rugby Milano - Biella49-10
Udine - Valpolicella19-14
Vicenza - Petrarca II0-46
09/12/2018 - Group phase
Benevento - I Medicei II31-22
Biella - Pro Recco7-33
CUS Genova - Rugby Milano20-19
CUS Milano - Lyons15-54
CUS Perugia - Unione Rugby L'Aquila32-26
Junior Rugby Brescia - Badia29-26
Noceto - Udine27-3
Parabiago - CUS Torino17-11
Pesaro Rugby - Capitolina23-29
Petrarca II - Colorno13-20
Primavera - Amatori Catania28-22
Tarvisium - Vicenza36-10
Valpolicella - Paese29-9
VII Rugby Torino - Accademia FIR12-45
08/12/2018 - Group phase
Alghero - Cavalieri Prato Sesto7-10
02/12/2018 - Group phase
Accademia FIR - CUS Milano40-16
Amatori Catania - Alghero31-25
Badia - Udine38-23
Benevento - CUS Perugia26-24
Capitolina - Primavera21-12
Colorno - Tarvisium38-13
CUS Genova - Biella44-8
CUS Torino - VII Rugby Torino18-16
I Medicei II - Cavalieri Prato Sesto27-20
Junior Rugby Brescia - Petrarca II10-35
Lyons - Pro Recco24-13
Paese - Noceto26-33
Rugby Milano - Parabiago27-24
Unione Rugby L'Aquila - Pesaro Rugby22-16
Vicenza - Valpolicella5-29
04/11/2018 - Group phase
Alghero - Capitolina19-25
Badia - Paese38-19
CUS Milano - Rugby Milano16-35
CUS Perugia - I Medicei II29-21
Lyons - CUS Torino31-16
Noceto - Colorno19-16
Parabiago - Biella27-24
Pesaro Rugby - Benevento40-0
Primavera - Unione Rugby L'Aquila25-32
Pro Recco - Accademia FIR27-39
Tarvisium - Junior Rugby Brescia19-18
Udine - Vicenza25-37
Valpolicella - Petrarca II8-6
VII Rugby Torino - CUS Genova32-30
03/11/2018 - Group phase
Cavalieri Prato Sesto - Amatori Catania24-29
28/10/2018 - Group phase
Accademia FIR - Lyons10-26
Benevento - Primavera12-20
Biella - VII Rugby Torino20-18
Capitolina - Cavalieri Prato Sesto42-5
Colorno - Valpolicella36-17
CUS Genova - Parabiago24-15
CUS Perugia - Pesaro Rugby13-19
CUS Torino - CUS Milano41-7
I Medicei II - Amatori Catania26-17
Junior Rugby Brescia - Noceto0-31
Paese - Udine30-29
Petrarca II - Tarvisium15-34
Rugby Milano - Pro Recco15-13
Unione Rugby L'Aquila - Alghero20-35
Vicenza - Badia3-16
21/10/2018 - Group phase
Accademia FIR - CUS Torino52-26
Alghero - Benevento42-31
Amatori Catania - Capitolina10-17
Badia - Colorno0-38
Cavalieri Prato Sesto - Unione Rugby L'Aquila34-24
CUS Milano - Biella28-24
I Medicei II - Pesaro Rugby24-25
Lyons - Rugby Milano35-20
Noceto - Petrarca II34-27
Paese - Vicenza30-17
Primavera - CUS Perugia20-13
Pro Recco - CUS Genova16-14
Udine - Junior Rugby Brescia54-5
Valpolicella - Tarvisium22-21
VII Rugby Torino - Parabiago10-20
14/10/2018 - Group phase
Benevento - Cavalieri Prato Sesto26-20
Biella - Accademia FIR24-17
Capitolina - I Medicei II31-17
Colorno - Udine59-20
CUS Genova - CUS Milano34-21
CUS Perugia - Alghero34-38
CUS Torino - Pro Recco27-25
Junior Rugby Brescia - Valpolicella3-36
Parabiago - Lyons29-29
Pesaro Rugby - Primavera23-19
Petrarca II - Paese17-23
Rugby Milano - VII Rugby Torino39-14
Tarvisium - Badia17-15
Unione Rugby L'Aquila - Amatori Catania7-25
Vicenza - Noceto13-30