- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
Argentina - Torneo del Interior B Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Torneo del Interior
Torneo del Interior B

Torneo del Interior B 2016

Final results
Winner:Huirapuca
Gained ascenso to Torneo del Interior 2017:NOA

Qualifiers

First phase
Zona 1
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Huirapuca143300146588820920Qualified to quarter finals
2Liceo Mendoza8310292138-46151731
3Teque R.C.531025167-167801
4Old Lions431027298-2661400

Matches
First phase
02/04/2016Huirapuca - Old Lions45-14
02/04/2016Teque R.C. - Liceo Mendoza24-22
16/04/2016Huirapuca - Liceo Mendoza82-29
16/04/2016Old Lions - Teque R.C.26-19
23/04/2016Liceo Mendoza - Old Lions34-32
23/04/2016Teque R.C. - Huirapuca8-19

Zona 2
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Old Christians1944001992317628330Qualified to quarter finals
2CURNE1643011453311220431
3San Patricio R.C.94202115135-20162010
4Logaritmo5410383133-50111810
5Universitario Santa Fe0400433251-21843400

Matches
First phase
26/03/2016CURNE - Universitario Santa Fe62-5
26/03/2016Logaritmo - Old Christians7-51
02/04/2016Old Christians - CURNE18-13
02/04/2016San Patricio R.C. - Logaritmo33-25
09/04/2016CURNE - San Patricio R.C.39-3
09/04/2016Universitario Santa Fe - Old Christians3-66
16/04/2016Logaritmo - CURNE7-31
16/04/2016San Patricio R.C. - Universitario Santa Fe79-7
23/04/2016Old Christians - San Patricio R.C.64-0
23/04/2016Universitario Santa Fe - Logaritmo18-44

Zona 3
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1San Ignacio1443011257154161111Qualified to quarter finals
2Old Boys144301141657618711
3Universitario Mar del Plata9420290855121001
4Marabunta R.C.84202102112-10111400
5Bigornia R.C.0400467192-125102500

Matches
First phase
26/03/2016San Ignacio - Old Boys21-17
26/03/2016Universitario Mar del Plata - Marabunta R.C.19-27
02/04/2016Bigornia R.C. - San Ignacio20-47
02/04/2016Old Boys - Universitario Mar del Plata16-12
09/04/2016Marabunta R.C. - Old Boys27-36
09/04/2016Universitario Mar del Plata - Bigornia R.C.39-28
16/04/2016Bigornia R.C. - Marabunta R.C.14-34
16/04/2016San Ignacio - Universitario Mar del Plata14-20
23/04/2016Marabunta R.C. - San Ignacio14-43
23/04/2016Old Boys - Bigornia R.C.72-5

Zona 4
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Jockey Club Cordoba133300101594212710Qualified to quarter finals
2Los Tordos832018483191100
3Jockey Club Villa Maria531028087-7101001
4Natacion y Gimnasia130035793-3671001

Matches
First phase
02/04/2016Jockey Club Villa Maria - Jockey Club Cordoba18-22
02/04/2016Los Tordos - Natacion y Gimnasia21-14
16/04/2016Jockey Club Cordoba - Los Tordos39-16
16/04/2016Jockey Club Villa Maria - Natacion y Gimnasia32-18
23/04/2016Los Tordos - Jockey Club Villa Maria47-30
23/04/2016Natacion y Gimnasia - Jockey Club Cordoba25-40

Final phase
Quarter finalsSemifinalsFinal
Jockey Club Cordoba
4/30/2016 - 44-35Jockey Club Cordoba
5/7/2016 - 5-22
Liceo MendozaHuirapuca
Huirapuca5/14/2016 - 28-6
4/30/2016 - 31-16
Huirapuca
CURNEHuirapuca
San Ignacio
4/30/2016 - 20-28Los Tordos
5/7/2016 - 17-23
Los Tordos
Old ChristiansOld Christians
4/30/2016 - 25-6
Old Christians
Old Boys